Lapset eivät enää ensi vuonna pääse vapaasti käyttämään sosiaalisen median palveluita, sillä niihin vaaditaan vanhempien lupa. Mediakasvattajat muistuttavat, että alaikäisillä on oikeus paitsi turvalliseen nettikäyttöön, myös osallistumiseen ja yksityisyyteen.
Lupapakon takana on EU:n tietosuojauudistus, jota aletaan soveltaa ensi kesänä. Osana uudistusta määrätään, että alle 16-vuotiaan pitää pyytää huoltajan lupa verkkopalveluille. Jäsenvaltiot voivat kuitenkin alentaa ikärajaa aina 13 vuoteen.
Suomessa uudistusta valmisteleva työryhmä ehdottaa joko 13 tai 15 vuoden ikää. Useat järjestöt, kuten Pelastakaa Lapset ry, Mediakasvatusseura, Lastensuojelun Keskusliitto ja Mannerheimin Lastensuojeluliitto (MLL), kannattavat alinta ikärajaa.
Henkilötiedoille haetaan parempaa suojaa
– EU:n tietosuoja-asetuksen tarkoituksena on parantaa henkilötietojen suojaa.
– Palveluntarjoajan pitää kertoa selkeästi henkilötietojen käytöstä ja käyttötarkoituksesta sekä ilmoittaa tietoturvaloukkauksista.
– Ihmisten oikeus poistattaa henkilötietojaan eri palveluista vahvistuu.
– 13–16-vuotiaiden (ikäraja tarkentuu) henkilötietojen käsittelyyn vaaditaan huoltajan suostumus.
– Kuluttajalla on oikeus siirtää tietojaan palveluntarjoajalta toiselle.
– Asetusta aletaan soveltaa ensi toukokuusta lähtien.
– Suomeen säädettävä uusi tietosuojalaki täydentää EU:n asetusta.
– Tietosuojauudistus on laaja, sillä palveluntarjoajia on valtava määrä.
– Useimmilla ihmisillä on monia käyttäjätilejä aina sosiaalisesta mediasta nettikauppoihin ja kanta-asiakasohjelmiin.
– Moni eurooppalainen on huolestunut esimerkiksi tietoja keräävistä mobiilisovelluksista ja siitä, mihin tietoja käytetään.
