MTV Urheilun jääkiekkoasiantuntija Petteri Sihvonen perkaa Kärppien ja HIFK:n välieräsarjan ensimmäisen ottelun, jonka Kärpät voitti jatkoerän jälkeen maalein 3-2.
HIFK pelasi pitkälti niin kuin HIFK:n pitää pelata Kärppiä vastaan. Tosin tämä pätee vain helsinkiläisten puolustuspelaamiseen. HIFK:n piti rytmittää sekä puolustamistaan että hyökkäämistään, nyt hyökkäämisen rytmittäminen oli todella vaatimatonta.
HIFK:n vahva startti otteluun – helsinkiläiset veivät aivan ottelun alkua lukuun ottamatta ensimmäisen erän pelin virtausta ja menivät jopa maalein 2-0 johtoon – oli lopulta eräänlainen Pyrrhoksen voitto, koska joukkueen hyökkäyspelaaminen liki lakkasi siihen, ja joka tapauksessa sen laatu ei ollut riittävää. Kärppiä on todella vaikea voittaa, jos hyökkääminen jää vajaaksi.
LUE MYÖS: Näkökulma: Ville Nieminen näytti suuruutensa tappion hetkellä, mistä moni voisi ottaa mallia
Kärpille ottelu jätti todella paljon mietittävää. Ja tässä kohtaa on tarkasteltava lähinnä pelin avauserää.


