Shaft (2000)

Julkaistu 15.05.2002 12:34

USA 2000. Ohjaus: John Singleton. Käsikirjoitus: Richard Price, John Singleton, Shane Salerno. Kuvaus: Donald E. Thorin. Leikkaus: John Bloom, Antonia Van Drimmelen. Lavastus: Patrizia von Brandenstein. Musiikki: David Arnold, Isaac Hayes. Tuotanto: Mark Roybal, Scott Rudin, John Singleton. Pääosissa: Samuel L. Jackson, Vanessa Williams, Jeffrey Wright, Christian Bale, Richard Roundtree, Dan Hedaya, Toni Collette. Kesto: 99 min.

ShaftShaftCopyright MTV Oy 2000

John Singleton toteutti unelmansa ja teki jatkoa lagendaaariseen blaxploitaatioleffa Shaftiin (1971). Samalla nimellä kulkeva toimintadraama ei siis ole uusintafilmatisointi, vaan tarinallinen jatko-osa. Uusi Shaft tiedostaa hyvin perimänsä, asenne on kohdallaan ja tuloksena on tavanomaisesta stooristaan huolimatta varsin nautittava elokuva.

Elokuvassa legendaarisen Shaftin (Roundtree) kaimaa ja veljenpoikaa esittää Samuel L. Jackson, joka periikin Shaftin saappaat nautittavalla roolityöllä. Shaft alkaa selvittää juttua, jossa rikas valkoinen egoterroristi Walter Wade (Bale) vapautetaan takuita vastaan ja katoaa hakattuaan kuoliaaksi mustan nuoren miehen. Shaft alkaa jäljittää tapauksen ainoaa todistajaa ja hommaan kietoutuu vielä paikallinen huumepomo pyssyä heilutttavine kavereineen.

Singletonin Shaft on kova jätkä, joka tekee eikä jauha paskaa. Kaikessa omnipotenssissaan hän on kuitenkin inhimillinen ja humoristinen eli varsin toisenlainen kuin muuten hieman samalla meiningillä leffojensa läpi kävelevä valkoinen kollegansa Steven Seagal. Singleton ottaa tarinansa rönsyissä kantaa myös mustien kohteluun ja tarkastelee oman käden oikeutta vastauksena voimattomalle oikeusjärjestelmälle. Kulkevan ja viihdyttävän toiminnan taustalta kannanotot eivät kuitenkaan säikyttäne edes amerikkalaista yleisöä.

Samuel L. Jackson on suvereeni. Mies on kertakaikkisen tiukka ja cooli Shaft, "monimutkainen mies, jota vain hänen naisensa ymmärtää". Jackson ei joudu kuitenkaan edes yrittämään kaivaa itsestään yksityisempää Shaftia, sillä rooli pitäytyy tiukasti toiminnassa. Christian Bale on hyvä rikkaana räkänokkana ja Jeffrey Wright on varastaa shown hölmönä, mutta katu-uskottavana huumepomona.

John Singleton todistaa Shaftilla, ettei ole hukannut lahjojaan Boys N The Hoodin lähiöiden kujille. Jatko-osana lähes 30 vuotta vanhaan leffaan Shaft kuljettaa muassaan hyvää asennetta, ripauksen asiaa ja ennen kaikkea viihdyttäviä elokuvahetkiä.

Teksti: Jari Rantala

Tuoreimmat aiheesta

Elokuvat