Teemu Selänteen maajoukkueura päättyi lauantaina olympiamitali kaulassa. Suomi kaatoi pronssiottelussa USA:n 5-0 ja Selänne teki itse kaksi maalia.
43-vuotias Selänne joutui hieman nieleskelemään tunteitaan Ylen tv-haastattelussa. Kokemus oli hänen sanojensa mukaan huikea.
– Se pettymys, mikä meillä eilen oli, se oli raskas hetki. Päätettiin kuitenkin heti, että pronssi tällaisessa turnauksessa on sellaista, jota ei joka päivä tule. Päätettiin, että edes valmentajien ei tarvitse tulla meidän palaveriin, vaan pelataan toisillemme sydämestä. Ja vau, mikä joukkue, Selänne sanoi Ylelle.
– Oon ylpeä, että olen saanut olla tässä mukana. Oon kiitollinen, että Erkka ja pojat uskoivat muhun vielä kerran. 26 vuotta, Leijonasydän, se on huikea tarina ollut, Selänne tunnelmoi.
Selänne nautti silmin nähden koko turnauksen ajan ja sama paistoi hänen kasvoiltaan myös voittoisan mitaliottelun jälkeen. Hän lupasi, ettei ala itkemään. Hän puhui tunteikkaasti maajoukkueen merkityksestä.
– Maajoukkue on ollut mulle tärkeä, hienojen kavereiden kanssa olen saanut pelata. "Kummolan mafia" on ollu onnellinen paikka pelata ja kehittyä. Se jää ikuisesti sydämeen. Ei voi olla kuin ylpeä tästä perheestä, Selänne sanoi Ylelle.
Leijonilla oli Sotshissa kolmen sukupolven joukkue, joka kärsi isoista pelaajamenetyksistä juuri kisojen alla. Moni ei uskonut, mutta Selänne kehui joukkuekavereitaan vuolaasti.
– Voi Herran Jumala millä kunnialla ne jätkät hoitivat hommansa, jotka tulivat tänne viime tingassa. Joka jätkä antoi sen minkä pystyi. Tämä on huikea lopetus, Selänne sanoi Ylelle.
Selänne palaa kaukaloon jo ensi viikolla, kun NHL jatkaa täydellä höyryllä kohti runkosarjan loppua.
