Seitsemän uutta domain-päätettä
Internetin ylimmän tason domain-nimiä hallinnoiva ICANN-järjestö on kokouksessaan hyväksynyt seitsemän uutta kategoriaa tuttujen .com ja .net -domainien rinnalle. Tarkoituksena on helpottaa hyvien nettiosoitteiden pulasta kärsivien yritysten ja yksityisten ihmisten elämää.
Uudet nettiosoitteet tunnistaa seuraavista päätteistä: .biz, .info, .name, .pro, .museum, .aero ja .coop. Ennakkoon suuren suosion saanutta .web -kategoriaa ei sen sijaan hyväksytty, koska sen omistukseen liittyy juridisia epäselvyyksiä.
Kaavailujen mukaan uudet osoitteet tulevat käyttöön ensi vuoden puolivälissä. Silloin on siis mahdollista rekisteröidä esimerkiksi www.omanimi.name tai www.omafirma.biz -muotoa oleva nettiosoite.
Uudet domain-kategoriat lujittavat entisestään englannin ylivaltaa internetissä. Esimerkiksi osuustoimintaan viittaava .coop ei ole järin selkeä muille kuin englantia äidinkielenään puhuville.
Uusimmat
-
06:15
MTV Uutisten tiedot: Suomi aikoo mahdollistaa järeän raja-aidan rajavartiolain muutoksella – turvapaikanhaku voidaan keskittää
-
06:01
Turkin vaatimukset selvä viiväste Suomen Nato-jäsenyydelle, sanoo tutkija: Suomen on oltava valmis myönnytyksiin
-
06:00
Jääkiekon MM-kisat torstaina 19.5.: Kari Jalosen Tshekki hakee kasvojenpesua
-
05:57
Lasse Kukkonen haukkui Ruotsin NHL-tähden: "Niin unista!" – tämä suoritus vetää hiljaiseksi
-
05:45
Käräjäoikeus varautuu järeillä turvajärjestelyillä – MTV Uutiset seuraa, kun Vantaan sellimurhasta syytetyt pääsevät ääneen
-
05:40
Venäjän ulkoministeriö: Nato-jäsenyydestä seuraa Suomelle "sotilaallinen yllätys" – MTV seuraa sotaa Ukrainassa
-
05:30
Wall Streetillä ruma laskupäivä: Keskeiset indeksit sukelsivat eniten lähes kahteen vuoteen
-
05:25
Turkin ulkoministeri toisti maan vaatimukset Suomelle ja Ruotsille – "Huoliin vastattava käytännössä, ei vain sanoin"
-
05:16
Yhdysvallat: Pohjois-Korea saattaa järjestää provokaatioita Bidenin Aasian-matkan aikana
-
05:08
Presidentit Niinistö ja Biden tapaavat
-
00:03
Jukka Jalonen antoi suoraeleistä palautetta Leijonien puolustukselle – Sami Vatanen huipensi vastineen näyttävällä tavalla
-
00:01
Venäjän ulkoministeriö: Nato-jäsenyydestä seuraa Suomelle "sotilaallinen yllätys" – MTV seuraa sotaa Ukrainassa
-
23:33
Jääkiekon MM-kisat 2022: Otteluohjelma, tulokset ja tv-lähetykset
-
23:32
Leijonien avainhyökkääjä murahti Ruotsi-pelin käänteestä: "Sylettää!"
-
23:13
Jukka Jalonen pureskeli tiukkaa Ruotsi-tappiota – näin voittomaalikisan laukojat valittiin
-
23:06
Sveitsi kerjäsi ongelmia Slovakiaa vastaan – kesti ulosajon ja kahden miehen alivoiman
-
22:55
MTV Uutiset Yhdysvalloissa: Joe Biden odottaa Suomen ja Ruotsin vieraita innokkaasti – USA uskoo Turkin kääntävän vielä kelkkansa
-
22:54
Ruotsi aiheutti Leijonille MM-kisojen avaustappion – näin jännittävä huippuottelu eteni
-
22:52
Leijonien 57 vuoden Ruotsi-kirous jatkuu! Suomi hävisi MM-trillerin
-
22:48
Oma maali! Sveitsiläispuolustaja epäonnen soturina MM-kisoissa
-
Lataa lisää