Ferrarin Sebastian Vettel näkee tallikaverinsa Charles Leclercin jääneen ilman viimeistä aikakierrosta lähinnä siksi, että useat edellä olleet autot ruuhkauttivat viimeisissä mutkissa tien.
LUE MYÖS: Ferrarilta älytön moka F1-aika-ajossa – Valtteri Bottas taisteli toiseksi, Kimi Räikkösen päivästä täysi floppi
MAINOS
Koko F1-kausi C Morella!
Kauden päättävä Abu Dhabin GP suorana 29.11.-1.12.
Su: Abu Dhabin GP klo 15.05, ennakkotunnelmat klo 14.00Kaikki suorat ajolähetykset C More Maxilla ja cmore.fi -suoratoistopalvelussa
Vettel oli viimeinen kuski, joka pääsi vielä ajamaan uuden kierroksen Abu Dhabin F1-aika-ajoissa. Tämän jälkeen punaiset valot syttyivät, ja Leclerc joutui jättämään kierroksen ajamatta.
Monacolaiskuskin näkökulmasta Vettel hidasteli vauhtiaan radan lopun mutkissa niin paljon, ettei hän enää ehtinyt maaliviivalle ajoissa. Taustalla oli kuitenkin Ferrarin virhelaskelma sekä se, että edessä oli ainakin kaksi muutakin autoa.

