Hallituksen kehysriihtä ei saada päätökseen vielä tänään. Pääministeri Sanna Marinin (sd.) mukaan neuvotteluissa on tänään edistytty, mutta tiede- ja kulttuuriministeri Annika Saarikon (kesk.) mukaan keskustan eduskuntaryhmä on yhä huolissaan.
Torstai on ollut hallituksen kehysriihineuvotteluille selvästi keskiviikkoa parempi päivä.
Hallitus kokoontui aamulla, keskeytti neuvottelut eduskuntatyön takia iltapäiväksi ja jatkaa jälleen iltakuudesta lähtien. Edistystä on tullut.
Keskustan eduskuntaryhmä kokoontui puolueen puheenjohtajan Annika Saarikon mukaan kuitenkin iltapäivällä huolestuneissa tunnelmissa.
– Kyllä siellä huolestunein mielin ollaan, ja nyt neuvotellaan, Saarikko sanoi palatessaan illaksi Säätytalolle.
Saarikon mukaan keskustalaisilla on valmiutta istua tänään kehysriihessä pitkäänkin.
– Ei tuijotella rannekelloa, tuijotellaan vaikka velkakelloa mieluummin, Saarikko letkautti.
Ministeri Saarikko saapui Säätytalolle kainalossaan Suomen hallitusohjelma. Kyse ei ollut ministerin mukaan piiloviestistä, vaan Saarikko oli halunnut tarkistaa ohjelmasta työllisyyteen liittyviä asioita.
Ratkaisuja löytyy, uskoo Marin
Pääministerin, SDP:n puheenjohtajan Sanna Marinin mukaan tänään kehysriihessä on eilisten jumien jälkeen päästy todella neuvottelemaan.
