Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Sami Pajarilta kovaa puhetta

2:39Sami Pajari perkaa kaksijakoista Sardinian MM-rallin antia
Julkaistu 21.06.2025 07:44
Toimittajan kuva

Joni Vainio

joni.vainio@mtv.fi

Sami Pajarin mukaan Sardinian ralli tarjosi hänelle merkittävän positiivisen pohjan ensi viikon Akropolis-ralliin Kreikassa.

Toyota-kuljettaja sijoittui seitsemänneksi Italian saaren haastavilla sorateillä. Parhaimmillaan Pajari nousi jopa kolmanneksi ennen kuin lauantaina rengasrikko hidasti matkantekoa. Sunnuntaina takarenkaan osuminen kiveen hajotti auton jousitusta, mutta lahtelainen selvisi rallin maaliin.

Pajari oli matkalla viidenteen sijaan, joka olisi hänen tähän mennessä kauden toiseksi paras tuloksensa, jos hän olisi välttänyt osuoman sunnuntain ensimmäisellä erikoiskokeella. 

Pajarin neljäs sija Keniassa maaliskuussa on edelleen hänen uransa paras WRC-luokan tulos, joka vastaa hänen Rally1-debyyttiään Toyotalla Suomen MM-rallissa viime vuonna.

Vaikka Pajari oli pettynyt viiden nopeimman ulkopuolelle jäämisestä, häntä rohkaisi enemmän se, että hänen vauhtinsa oli parasta, mitä hän oli pystynyt ajamaan tänä vuonna. Ja mikä tärkeintä, nopeus ja erikoiskoeajat tulivat luonnollisesti ilman tarpeetonta riskirajan nostamista.

– Sanotaan näin, ettei se Sardnian sunnuntai ollut täydellinen, mutta teimme mitä meidän piti tehdä ja pääsimme maaliin, Pajari kertoi WRC.comille.

– Jos sunnuntaita ei lasketa mukaan, mielestäni Sardinian ralli oli meille silti selvästi positiivinen. Vauhti oli jälleen paljon parempi kuin missään muussa rallissa tällä kaudella, eikä meillä ollut hulluja hetkiä joka mutkassa, joten vauhti tuntui yhä luonnollisemmalta.

Jatkuva prosessi

Pajari korostaa, että vauhdin kehittyminen on ilman muuta positiivinen ja odotettu kehityssuunta.

– Kun näkee tällaisia ​​hetkiä, haluaa aina enemmän itseltään. Se on kuin loputon prosessi.

Valmistautuessaan kolmanteen ja kauden kenties raastavimpaan soraralliin Portugalin ja Sardinian jälkeen Pajari toivoo voivansa hyödyntää aiemmin Kreikassa oppimaansa. Viime vuonna Pajari voitti Kreikassa WRC2-luokan.

– Portugalin jälkeen olin selvästi valmiimpi Sardiniaan ja nyt tunnen oloni vieläkin valmistautuneemmaksi Akropolista varten. 

– On mukavaa, että samanlaisia ralleja ajetaan peräkkäin. Minulle ensikertalaisena Rally1-auton ratissa sillä on valtavan iso merkitys, Pajari toteaa.

Lisää aiheesta:

Sami Pajari ajoi vanhan ralliviisauden todeksi – kutkuttava vertaus Kalle Rovanperään: "Yritän löytää sen hetken"Suomalaiskuskille rapaa MM-rallista: "Olisin kyllä odottanut enemmän"Sami Pajari ei jää murehtimaan ulosajoaan – "Olen pystynyt antamaan hyviä näyttöjä"Kalle Rovanperä teki paljastuksen kovan ek-vetonsa taustoista"Sellaisia elementtejä, että oksat pois" – Kroatian MM-rallista tulossa kutkuttava näytösKalle Rovanperä toteutti täydellisesti taktiikkaansa – ennenaikainen kotimatka alkaa hyvillä mielin: "Olemme varmaan ainoita, jotka harrastavat urheilua koko maapallolla"
MM-ralliSami PajariMoottoriurheiluToyotaRalliUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • 07:21
    Sami Pajari

    Sami Pajarille varoitus MM-rallin sudenkuopasta: "Sitten ei varmasti tule menestystä"

  • Eilen08:50
    Kalle Rovanperä

    Kalle Rovanperä otti kynän käteen – unelma-autoon huipputärkeä elementti: "Ai että!"

  • to14:13
    Oliver Solberg

    Kalle Rovanperän korvaaja avautuu huippudiilistään

  • ke09:14
    Verot

    Jari-Matti Latvalan raha-asioissa käänne

  • ke06:04
    Sami Pajari

    Toyotalla iso päätös – asiantuntijat: Sami Pajari sivuutetaan