Varusmiespalveluksen käyneille tutuksi tullut 7.62 RK 62 -rynnäkkökivääri uudistuu. Aseen käytettävyyttä ja tehoa pyritään parantamaan aiemmasta.
Asiasta uutisoi Ruotuväki.
7.62 RK 62M -rynnäkkökivääri
- Kaasurekyyliperiaatteella toimiva sarjatuliase, jolla vaihdinta käyttäen voidaan ampua joko kerta- tai sarjatulta.
- Kaliiperi: 7.62 x 39
- Pituus: 94 senttimetriä
- Paino: ase ilman lipasta noin 4 kiloa, lipas 0,8 kiloa täynnä (30 patruunaa)
- Tulinopeus kertatulella: 20–30 tähdättyä laukausta minuutissa
- Luodin lähtönopeus: 715 metriä sekunnissa
- Tehokas ampumaetäisyys 300 metriin asti
- Valmistusmaa: Suomi
Uuden RK 62M -aseen merkittävimmät uudistukset ovat teleskooppiperä, erilaiset laitteet mahdollistava kisko sekä nahkahihnan korvaantuminen taktisella versiolla. Tämän lisäksi vaihtimeen on suunnitteilla ergonomisempi uloke.
Ruotuväen haastatteleman majuri Pekka Lehdon mukaan teleskooppiperä mahdollistaa aseen säätämisen taistelijan mittojen mukaan. Sen lisäksi että perä siirtää aseen painopistettä lähemmäksi taistelijaa, ohjaa se myös rekyylin suoremmin käyttäjälle parantaen hallittavuutta.

