Hallituspuolue RKP palauttaisi työttömyysturvan suojaosan. Palautus tuskin onnistuu, sillä pääministeripuolue kokoomus ei palautusta kannata.
RKP:n eduskuntaryhmä linjasi kesäkokouksessaan Porvoossa, että se haluaa palauttaa työttömyysturvan 300 euron suojaosan.
Suojaosilla tarkoitettiin Suomessa mallia, jossa työtön sai ansaita kuukaudessa 300 euroa ilman, että kyseinen tulo vaikutti työttömyysturvaan tai asumistukeen.
Suomessa suojaosa lisättiin työttömyysetuuksiin vuonna 2014 ja asumistukeen vuonna 2015.
Orpon hallitus kuitenkin poisti suojaosat osana säästöpäätöksiä. Tavoitteena oli noin 50 miljoonan euron säästö. Hallitus arvioi lisäksi, että suojaosat eivät kannustaisi kokoaikaiseen työntekoon.
Pienemmän työtehtävän tai osa-aikatyön vastaanottamisen tulee aina olla taloudellisesti kannattavaa silloin, kun tällaista työtä on tarjolla, RKP:n eduskuntaryhmä linjaa.
Pontimena RKP:n linjaukseen alkuviikolla julkaistu uusi tutkimustieto.
Laboren, Tampereen yliopiston ja Valtion taloudellisen tutkimuskeskuksen VATT:n tutkijoiden tällä viikolla julkaistu tutkimus kertoo, että suojaosat eivät näytä heikentäneen mahdollisuuksia työllistyä kokoaikaisesti, vaan vaikutukset näyttävät olleen pikemminkin myönteisiä.
– Kun pienten työkeikkojen vastaanottamisesta tehtiin kannattavampaa, osa-aikainen työskentely työttömyyden ohella yleistyi nopeasti. Suojaosat näyttävät siis parantaneen osa-aikatyötä tekevien työttömien toimeentuloa, eivätkä ne näyttäneet heikentäneen myöhempää kokoaikaista työllistymistä, tutkimuksessa todettiin.
Pääministeripuolue kokoomus ilmoitti jo alkuviikolla, ettei se halua suojaosia palauttaa.
RKP:n puheenjohtaja toivoo, että hallituksessa vielä keskusteltaisiin suojaosista.

