Suomen riistakeskuksen lupapäätös kokonaisen susilauman tappamiseksi on herättänyt niin kannatusta kuin vastustustakin sosiaalisessa mediassa. Suomen riistakeskuksen julkisten hallintotehtävien päällikkö Sauli Härkönen ymmärtää molemmat kannat.
Suomen riistakeskus on antanut luvan kokonaisen susilauman tappamiseksi Haapajärven alueelle. Lupa on myönnetty neljän erityisen merkittäviä vahinkoja aiheuttaneen yksilön tappamiseen.
Asiasta uutisoi esimerkiksi Maaseudun tulevaisuus.
Keskiviikkona voimaan astunut lupa on herättänyt runsaasti tunteita sosiaalisessa mediassa. Lupapäätöksen tehnyttä Suomen riistakeskuksen julkisten hallintotehtävien päällikkö Sauli Härköstä reaktio ei yllätä.
Härkösen mukaan susiin liittyvät kysymykset ovat jakaneet suomalaisia voimakkaasti 2000-luvulla.
– Susi on laji, joka aiheuttaa tunteita puolesta ja vastaan. Palautetta on tullut äärettömän paljon.
Päätös on poikkeuksellinen
Päätöksen taustalla on marraskuussa Suomen riistakeskukselle saapunut hakemus, jossa lupaa neljästä yksilöstä koostuvan susilauman tappamiselle haettiin.
Kyseinen susilauma on tappanut tai vahingoittanut viimeisen kahden vuoden aikana toistakymmentä koiraa.
Vahinkoja voidaan Härkösen mukaan pitää erityisen merkittävinä, sillä ne ovat toistuneet useaan otteeseen samalla alueella. Tavoitteena on, että vahinkokierteestä päästään tappamalla sudet.
Päätös on silti poikkeuksellinen, sillä susi on metsästyslain mukaan rauhoitettu. Metsästyslainsäädäntö mahdollistaa metsästyksen vain poikkeuslupien nojalla. Syynä poikkeusluvan myöntämiselle voi olla esimerkiksi yleinen turvallisuus tai erityisen merkittävien vahinkojen estäminen.
– Se, että yksittäinen lauma poistettaisiin poronhoitoalueen ulkopuolella, on harvinaista, mutta ei mahdotonta. Tilanne ratkaisee aina sen, minkälaiseen päätökseen päädytään.
