Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Reppumatkalle muksujen kanssa

Julkaistu 05.06.2011 14:00(Päivitetty 04.06.2012 12:02)

Brittiläinen matkailuohjelma Lasten kanssa maailmalla kertoo Anja ja Wilco Drewn reissusta maailmalle - kolmen lapsen ehdoilla.

Lasten kanssa maailmalla -jaksot ilmaiseksi Katsomossa.

Wilco ja Anja Drewlla on kolme alle kaksivuotiasta pientä poikaa, Olli, Max ja Freddie. Kuulostaa mutkikkaalta jo itsessään, mutta mutkikkaammaksi menee. Perhe on nimittäin päättänyt lähteä koko poppoolla matkustamaan ympäri maailmaa, todistaen, että maailmanmatkailu on mahdollista myös pienten lasten kanssa eläville. Luvassa on mielenkiintoinen katsaus mukuloiden kanssa matkustamisen iloihin ja kompastuskiviin.

Tämä epätavallinen reissuporukka aloittaa matkansa Kapkaupungista, josta reissu jatkuu Perthin kautta Hongkongiin. Seuraava etappi löytyy Moskovasta ja perhelomailu laitetaan testiin Pietarissa. Täältä matka jatkuu pohjoiseen kohti Osloa, josta reissaaminen huipentuu matkailuautolla Yhdysvaltojen halki ajamiseen.

Sarjassa tutustutaan moniin muihinkin matkakohteisiin, joiden soveltuvuus perhematkailuun tulee selvitettyä perusteellisesti Anjan ja Wilcon taaperotestissä. Täysin kommelluksitta matka ei kuitenkaan suju, sillä jo Kapkaupungissa pikku-Freddie satuttaa päänsä tipahtamalla betonilattialle, ja pää on päästävä kuvaamaan paikalliseen sairaalaan. Pieni muhkura matkassa ei silti pistä stoppia raudan lujan Drewn perheen maailman matkailulle ja matka jatkuu suunnitelmien mukaan.

Lasten kanssa maailmalla AVAlla. Lasten kanssa maailmalla -jaksot ilmaiseksi Katsomossa.

AVA

Lisää aiheesta:

Näin sumuvaloja pitää oikeasti käyttää – "Valitettavan usein näkee..."Karjalanpiirakoita, muikkukukkoa ja omenalörtsyjä – Linnan juhlien tarjoilut julki!Tiesitkö? Linnan juhlien alkuperäinen booliohje vuoti julkisuuteen 1970-luvullaKaksi todellista kuitupommia: Löytyykö näitä marjoja pakastimestasi?Tutkimus: Tulivuorenpurkaus saattoi käynnistää yhden maailmanhistorian pahimmista tappotaudeistaNyt tarkkana! Verohallinnolta tuleva viesti voi olla huijaus
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 11:59
    Liikenneturvallisuus

    Näin sumuvaloja pitää oikeasti käyttää – "Valitettavan usein näkee..."

  • 11:30
    Linnan juhlat

    Karjalanpiirakoita, muikkukukkoa ja omenalörtsyjä – Linnan juhlien tarjoilut julki!

  • 08:37
    Juomat

    Tiesitkö? Linnan juhlien alkuperäinen booliohje vuoti julkisuuteen 1970-luvulla

  • 06:45
    Marjat

    Kaksi todellista kuitupommia: Löytyykö näitä marjoja pakastimestasi?

  • Eilen21:01
    Tiede

    Tutkimus: Tulivuorenpurkaus saattoi käynnistää yhden maailmanhistorian pahimmista tappotaudeista