Räppäri Iso H on isyysloman aikana valmistellut kaikessa hiljaisuudessa uutta levyään.
Räppäri Iso H saapui torstaina Rio 2 -elokuvan lehdistönäytökseen. Räppäriä kuullaan animaatiossa Pedro-linnun äänenä. Aikoinaan Fintelligensistä Elastisen kanssa tunnetuksi tullut Iso H on ollut viime vuosina keikkatauolla. Hänen edellinen sooloalbuminsa julkaistiin vuonna 2007, mutta uutta soolomateriaalia on luvassa vielä tänä vuonna.
– Viime vuonna tein vain yhden keikan. Studiossa teimme sitten muiden räppärien materiaalia, Cheekkiä, Uniikkia ja Elastista. Nyt teemme Brädiä ja omaa levyä, Iso H kertoi.
Räppäri kertoo halunneensa pitää keikkatauon, kun perheeseen syntyi toinen lapsi. Iso H:lla on kaksi tytärtä, kolmevuotias ja yhdeksän kuukauden ikäinen. Vielä ensimmäisen lapsen syntymän aikoihin Iso H viiletti täysillä keikoilla.
– Kun sain ensimmäisen lapsen, niin silloin teimme Elastisen kanssa parhaimmillaan 130 keikkaa vuodessa. Siinä huomasi, että vaikka olisi ollut kotoa pois vain viikonlopun ajan, niin toukka oli jo ihan erilainen.
Tuon kokemuksen jälkeen Iso H päätti rauhoittaa elämää toisen lapsen syntymän lähestyttyä.
– Keikkarumbaa tuli tehtyä aika monta vuotta, se ajoi siihen päätökseen. Perhe kaiken edelle niin sanotusti. Halusin päästä nauttimaan lapsen ensimmäisistä hetkistä eri lailla.


