Helsingin Tapaninkylässä sijaitseva omakotitalo on jäänyt autioksi muutama vuosi sitten. Naapurustolle talon omistaja on aiheuttanut harmia jo lähes 17 vuoden ajan erilaisin kiistoin, autiotalon naapurissa asuva henkilö kertoo MTV Uutisille.
Katso videolta lohduton näky ränsistyneestä autiotalosta! |
– On ollut kaikenlaista ongelmaa talon omistajan kanssa ja hänellä kiistoja naapureiden kanssa. Tällä hetkellä talo on ihan purkukuntoinen, naapuri kertoo.
Autiotalon naapurin mukaan talo on ollut nyt muutaman vuoden asumattomana. Se on ränsistynyt ja lapset ja nuoret ovat tuhonneet sitä.
– Lapset ovat käyneet alueella ja rikkoneet ikkunoita. Siitä on tullut seikkailupaikka. Tontilla on lasinsirpaleita, teräsrautoja ja kuoppia, joten se on hyvin vaarallinen. Lapsilta pitäisi olla pääsy estetty sinne, voi käydä pahastikin, naapuri miettii.
Suurin osa ikkunoista rikottu
Tontille menevä tie on kasvanut umpeen ja tien alkupäässä on vanhoja autonromuja sekä kaivinkone esteenä, ettei tontille pääsisi. Pitkän heinikon keskelle on kuitenkin tallautunut polku, joka johdattelee ränsistyneelle talolle.
Suurin osa talon ikkunoista on rikottu, omakotitalon ympäristö on kaivettu auki kaivinkoneella ja alueella on paljon roskia sekä rakennusmateriaaleja ja -jätettä.
