Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pyeongchangin kultamitalisti Matti Suur-Hamari: Sotshin pettymys oli hyvä oppikoulu

Lehtikuva
Julkaistu 19.03.2018 22:53

MTV SPORT

Lumilautailija Matti Suur-Hamari kokee Sotshin pettymyksen olleen hyvä oppikoulu hänen matkallaan Pyeongchangin paralympialaisten kaksinkertaiseksi mitalistiksi.

Suur-Hamari voitti Pyeongchangissa kultaa lumilautakrossissa ja pronssia banked slalomissa. Mitalit paralympiatasolla olivat hänen uransa ensimmäiset, kun Sotshissa hän oli jäänyt neljä vuotta aiemmin lumilautakrossissa 11:nneksi.

– Sotshi oli karvas pettymys, mutta sen on tässä neljän vuoden aikana huomannut, että se oli kyllä tosi hyvä ja suuri oppikoulu itselle. Viimeiset neljä vuotta ollaan tehty tosi tinkimätöntä duunia. On ollut hienoja ihmisiä ympärillä ja on tehty asioita oikein, Suur-Hamari sanoi Tulosruudulle.

Suur-Hamarilla on meriittilistallaan myös kolme paralumilautailun MM-kultamitalia. Tasavallan presidentti Sauli Niinistö nosti tänään esiin myös hänen upean saavutuksensa vuodelta 2017, kun Suur-Hamari voitti lumilautailun avoimen Suomen mestaruuden ensimmäisenä paralautailijana.

4:02Presidentti Niinistö hauskuutti puheessaan paralympiajoukkuetta

Lisää aiheesta:

Hallitseva paralympiavoittaja Matti Suur-Hamari lopettaa uransaMatti Suur-Hamari murtui Ylen haastattelussa kyyneliin – palasi paralympiavoittajaksi rajujen vastoinkäymisten jälkeen: "Välillä on ollut tosi vaikeaa"Läheisiään menettänyt Matti Suur-Hamari herkistyi MM-kullasta – "Iskälle oli tärkeä juttu, että poika oli katsomassa"Kultaa! Matti Suur-Hamari avasi Suomen mitalitilin paralympialaisissa!Enni Rukajärven mieli muuttui – ”Olympialaisissa on coolia”Mika Kojonkoski myhäili Ylelle: Suomen olympia-aloitus jopa odotettua parempi!