Entisen hiihtäjä Jari Räsäsen loppulausunnon käräjäoikeudelle antoi asianajaja Ilkka Laari. Hän korosti, että Räsänen hakemille korvauksille oli aikanaan vankat perusteet.
- STT:n uutinen leimasi hänet loppuelämäksi. Vaikka se tuomittiin vääräksi, se ei poistanut ihmisten mielistä sitä, mitä hänestä oli kerrottu, Laari Sanoi.
Avustaja Laari sanoi, että valehtelusta STT-oikedenkäynnissä ei ole näyttöä.
Oikeudenkäynnissä on pyritty selvittämään, millainen todellisuus suomalaisessa maastohiihdossa vallitsi 1990-luvun lopulla ja hakivatko useat ihmiset perusteetta korvauksia STT:n jutun pohjalta vuosituhannen vaihteessa.
Laari spekuloi, että vaikka Räsänen olisikin käyttänyt kiellettyjä aineita, se ei olisi ollut rikos. Helsingin hovioikeus määräsi STT:n maksamaan Jari Räsäselle vahingonkorvauksia henkisestä kärsimyksestä 130 000 markkaa.
Doping-syytetyt antavat loppulausuntonsa
Puolustus: Vähäsöyrinki ei valehdellut