Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

Pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi valittu HPK-kapteeni mestaruusjuhlista: "Eiköhän me jotain keksitä"

Otto Paajanen toimi HPK:n kapteenina.
Otto Paajanen toimi HPK:n kapteenina.
Julkaistu 04.05.2019 22:01

Otto Leinonen & Marko Leppänen – MTV URHEILU

Hämeenlinnan Pallokerhon kapteeni Otto Paajanen voitti pudotuspelien arvokkaimman pelaajan palkinnon. Kokenut hyökkääjä johdatti joukkueensa Suomen mestaruuteen. 

HPK:n Suomen mestaruuteen ei uskonut ennen kauden alkua juuri kukaan. 

Pallokerhon ilmoitettu pelaajabudjetti ei ollut sarjan suurimpia, mutta joukkue hitsaantui ihailtavalla tavalla yhteen, mikä näkyi etenkin pudotuspeleissä. Palkintona siitä on Suomen mestaruus.

HPK:n kapteeeni Otto Paajanen ei osannut sanoa, että miten joukkue aikoo juhlia mestaruutta.

– Tästä koppiin ja siitä Hämeenlinnaa kohti. Eiköhän me siellä jotain keksitä, ymmärtääkseni ja toivon, että torilla on porukkaa. Katsoin jossain vaiheessa screenille ja siellä oli ihan älyttömästi porukkaa, Paajanen kertoi ottelun jälkeen. 

Paajasella olikin selvä viesti HPK:n kannattajille. 

– Nyt saa nauttia ja juhlia, antaa mennä vaan. Tämä on meidän joukkueen, organisaation ja koko kaupungin juttu. Meillä on ollut niin huikea kotiyleisö, kun kaupungilla liikkuu, siellä taputetaan selkään.

LUE MYÖS: 

HPK:n tähtivahti heitti mestaruusottelun jälkeen piikin Ari Vallinille – "Oletko sä voittanut mitään!"

Äärimmäisen tasainen ja viihdyttävä finaalisarja eteni ansaitusti seitsemänteen otteluun. 

Kärpät pelasi hyvin, mutta HPK pystyi siitä huolimatta ottamaan 2-1-voiton. Jatkoajalla voittomaalin iski Markus Nenonen.

– Pelataan seiskapeliä ja Suomen mestaruudesta, se on jokaisen pikkupojan unelma. Tämä on käynyt varmasti jossain vaiheessa jokaisella mielessä lapsena, Paajanen hehkutti. 

HPK lähti altavastaajana lähes jokaiseen pudotuspelisarjaan – etenkin Tampereen Tapparaa sekä Kärppiä vastaan. 

Siitä huolimatta HPK raivasi esteet tieltään ja nosti Kanada-maljan ilmaan.

– Meillä oli alusta asti vaatimustaso siihen, että pitää voittaa mestaruus. Sitä välillä muistuteltiin, että puolustuspelaamisen pitää olla tietynlaista. Kun pleijarit alkoivat, tiesimme, että voimme voittaa jokaisen pelin.

Lisää aiheesta:

HPK:n kultakapteeni nosti erityisen seikan esiin mestarijoukkueesta – "Se on upein juttu"HPK:n sankarivahti mykistyi Hämeenlinnan torin yleisömerestä – "Mitähän tässä on tapahtunut"Liigafinaaleiden sankarihahmo teki paljastuksen ratkaisumaalista – "En tiedä, olisiko sitä fiilistä saanut tulla" Kärppien superlupauksen jäähyssä farssin aineksia – Lasse Kukkonen osoitti äärimmäistä urheiluhenkeäKärpät hallitsi, mutta kärsi kirvelevän tappion – Suomen mestaruus ratkeaa seitsemännessä ottelussa: "Legendaarinen voitolla yöhön ja ehkä tappiollakin"HPK-pakilla mestaruus vihollisen leiristä ja ikänestorin rooli kopissa – "Välillä jotain kuittia saa kuulla"
LiigaHPKKärpätJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • 19:39
    Jokerit

    Tämä on Jokerien SM-liigajoukkueen tilanne nyt

  • 12:40
    Mestis

    Ei vain Jokerit – Mestis-seura: Tavoittelemme liigapaikkaa

  • Eilen16:24
    Jääkiekko

    Tässä on Doug Sheddenin uusi osoite

  • Eilen07:01
    Jääkiekko

    "Miten on mahdollista?" – erikoinen tieto kuumasta liigajoukkueesta ällistyttää Karri Kiveä

  • 14.12.20:03
    Kärpät

    Kärpät kaappasi SM-liigasta tutun ruotsalaisen