Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Prinssit eturivissä – Slush käynnistyi Helsingissä

Prinssi William, tasavallan presidentti Sauli Niinistö ja prinssi Daniel
Prinssi William, tasavallan presidentti Sauli Niinistö ja prinssi DanielLehtikuva
Julkaistu 30.11.2017 12:56

MTV UUTISET – STT

Kasvuyritystapahtuma Slush on alkanut Helsingin Messukeskuksessa.

Avajaisissa eturivissä istuivat Britannian prinssi William ja Ruotsin prinssi Daniel yhdessä presidentti Sauli Niinistön kanssa. Kruununprinsessa Victorian puoliso prinssi Daniel vierailee Suomen startup-tapahtumassa jo toista kertaa. Hän on itsekin yrittäjätaustainen.

Globaalin talouden luonne on muuttumassa ilmastoystävälliseksi, vakuutti Yhdysvaltain entinen varapresidentti ja ympäristöaktiivi Al Gore torstaina Helsingissä. Gore avasi kansainvälisen kasvuyritystapahtuman Slushin, joka järjestetään Messukeskuksessa.

– Maailma on nyt kestävän kehityksen vallankumouksen varhaisvaiheessa. Talouden luonne on todella muuttumassa, ja meillä on keinot ratkaista ilmastonmuutos, Gore linjasi.

Al Gore pitää avauspuhettaan Slushissa.

Al Gore avasi Slushin
Lehtikuva

Sijoittajien on hänen mukaansa oltava mukana siinä, että voittoa tavoitellaan ympäristöystävällisellä tavalla.

– On yhdistettävä uusi ilmastotietoisuus järkevään talousajatteluun.

Gore myös valoi uskoa Pariisin ilmastosopimuksen onnistumiseen.

– Ensimmäinen ajankohta, jolloin Yhdysvallat voisi irtautua Pariisin ilmastosopimuksesta, on itse asiassa (USA:n) seuraavien presidentinvaalien jälkeen. Ja seuraava presidentti voisi purkaa päätöksen Yhdysvaltain lähdöstä Pariisin ilmastosopimuksesta vain 30 päivän varoitusajalla, entinen varapresidentti kertoi keräten avajaisyleisöltä isot aplodit.

Tekoälystä kryptovaluuttaan

Kaksipäiväisen tapahtuman trendejä ovat tänä vuonna analytiikka ja tekoäly, arvioi Slushin toimitusjohtaja Marianne Vikkula.

Riskisijoittajille suunnattuun startup- ja teknologiatapahtumaan odotetaan 2 600:aa kasvuyritystä. Kaikkiaan osallistujien määrä noussee 20 000 kävijään.

Kasvuyrityksiä tulee tutkailemaan noin 1 500 sijoittajaa sekä 600 journalistia yli 130 maasta. Lisäksi noin miljoonan ihmisen odotetaan seuraavan tapahtumaa striimauksena internetin välityksellä.

Slush järjestettiin ensimmäisen kerran vuonna 2008.

Ennakkoarvioiden perusteella tämän vuoden Slushissa ovat vahvasti esillä myös kryptovaluutta ja lohkoketjutekniikka.

Kryptovaluutta on digitaalinen virtuaalivaluutta, joista tunnetuin on bitcoin. Lohkoketju on puolestaan tekniikka, jolla toisilleen vieraat toimijat voivat yhdessä tuottaa ja ylläpitää tietokantoja hajautetusti.

Eniten Slushiin osallistuvia kasvuyrityksiä tulee Vikkulan mukaan Suomesta, Ruotsista, Saksasta, Britanniasta ja Yhdysvalloista. Suomalaisten startupien osuus on noin 35 prosenttia.

Teknologia-alan maailmanlaajuiseksi suurtapahtumaksi kasvanut Slush houkuttelee myös pitkän liudan arvovaltaisia puhujia.

Heitä ovat Al Goren lisäksi muun muassa peliyhtiö Supercellin omistajan, kiinalaisen Tencentin hallituksen puheenjohtaja Martin Lau, Nasdaq-teknologiapörssin toimitusjohtaja Adena Friedman ja Supercellin toimitusjohtaja Ilkka Paananen. 

Kotimaa

Lisää aiheesta:

Raportti: Suomen rooli kansainvälisellä kentällä murroksessa — "Aika hirviöiden syntymiselle"Göranilla, 77, on yli 2 500 kansainvälistä patenttia – tätä kaikkea suomalainen on ratkonut71-vuotiaan vaasalaismiljonäärin vauhti ei hidastu – näin hän selvisi konkurssista ja miljoonaveloistaNäin hurjasti Trumpin omaisuus on paisunut presidenttikauden aikanaSuomeen voi tulla useita kymmeniä datakeskuksia – keskustelu hyödyistä ja haitoista kuumeneeMediat: Tiktok teki diilin itsensä pelastamiseksi Yhdysvalloissa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 13:23
    Liikenneonnettomuudet

    Paimiossa kuolonkolari – raju kuva turmapaikalta

  • 12:54
    Politiikka

    IL: Myös kokoomuksen eduskuntaryhmä selvittää häirintäepäilyjä

  • 12:48
    Politiikka

    Olli Rehn jatkaa taistelua huippupestistä – julkaisi puheensa ja vetoaa kokemukseensa

  • 11:57
    Politiikka

    Puolustusvaliokunta koolle kesken istuntotauon – syynä Grönlannin sotaharjoitukset

  • 11:42
    Teboil

    Teboil määrätty yrityssaneeraukseen