Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pitkään jatkunut erektio johti epätavalliseen toimenpiteeseen – lääkärit amputoivat osan miehen peniksestä

Priapismi, pitkäkestoinen kivulias erektio, johon ei liity seksuaalisia haluja, johti miehen siittimen pään amputoimiseen. Kuvituskuva.
Priapismi, pitkäkestoinen kivulias erektio, johon ei liity seksuaalisia haluja, johti miehen siittimen pään amputoimiseen. Kuvituskuva.Shutterstock
Julkaistu 05.04.2019 21:35

Valpuri Haapala

valpuri.haapala@mtv.fi

BMJ Case Reports -julkaisu kertoo intialaismiehestä, jonka kaksi päivää kestänyt erektio johti harvinaiseen toimenpiteeseen, peniksen osittaiseen amputoimiseen. 

Intian pohjoisosissa asuva 52-vuotias mies hakeutui sairaalaan kärsittyään yhtäjaksoisesti 48 tuntia kestäneestä erektiosta. Lääkärit valuttivat verta pois miehen peniksestä ja jättivät siihen katetrin.

Seuraavana päivänä miehen penis oli alkanut mustua. Lääkärit poistivat katetrin ja tekivät miehelle virtsarakkoavanteen. Silti miehen penis vain jatkoi mustumistaan erityisesti peniksen kärjestä.

Lääkärien tutkimuksissa ei paljastunut, että peniksen oireilun ja vakavien kudosvaurioiden takana olisi piileviä sairauksia. He epäilivät, että katetrin laittaminen ensimmäisen toimenpiteen jälkeen oli laukaissut kudosvaurioiden syntymisen. Vaurioiden vuoksi lääkäreille ei jäänyt muita vaihtoehtoja kuin siittimen pään amputoiminen.

Kolme viikkoa siittimen pään poiston jälkeen miehen haavat olivat paranemaan päin ja hän pystyi virtsaamaan normaalisti.

LUE MYÖS: Mies menetti suuren osan peniksestään lihansyöjäbakteerin vuoksi: "Koen olevani vähemmän mies kuin ennen"

Syynä priapismi

Lääkäreiden mukaan mies oli kärsinyt priapismista, pitkäkestoisesta kivuliaasta erektiosta, johon ei liity seksuaalisia haluja.

Duodecim-lehti kertoo, että yli neljä tuntia kestänyt erektio johtaa paisuvaiskudoksen pH-arvon pienentymiseen, hapensaannin vaikeutumiseen ja kivun lisääntymiseen. Edelleen jatkuva erektio voi vaurioittaa paisuvaiskudosta pysyvästi hapen ja veren puutteen vuoksi.

Tavallisin syy priapismiin on erektion aikaansaamiseksi otettu lääke. Myös pitkällisen seksuaalisen kiihottumisen on arveltu voivan aiheuttaa priapismia.

LUE MYÖS: Mies otti kymmenkertaisen annoksen erektiolääkettä – näin kävi

Lähteet: BMJ Case Reports, Mirror UK, Duodecim-lehti

Lisää aiheesta:

Tunisialaismiehen penis murtui nukkuessaMies turvautui kotikonstiin erektio-ongelman vuoksi – peruuttamattomia seurauksia seksielämälle?Nainen teki klassisen suuseksimokan – miehen penis alkoi muuttua pikimustaksiMies yritti suurentaa penistään vaseliinilla – karmiva lopputulosTee-se-itse-penisrengas johti karmivaan lopputulokseen – älä kokeile tätä kotonaMies putosi mopon selästä – putoamisella yhdeksän päivän yllättävä vaikutus alapäähän
MiehetOrgasmiTerveys ja hyvinvointiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Miehet
  • 26.10.15:15
    Seksi ja parisuhde

    Tätä moni mies toivoo, muttei uskalla pyytää – "Ei olla hiffattu kääntää rooleja toisinpäin"

  • 26.10.11:35
    Seksi ja parisuhde

    Seksuaaliterapeutilta painava viesti: Miehet opetelkaa sanomaan "opeta mua"

  • 25.10.20:45
    Seksi ja parisuhde

    Voimakas orgasmi ilman erektiota – harva tietää, miten se on mahdollista

  • 25.10.19:15
    Seksi ja parisuhde

    Joonas Pesonen kirjoitti seksitietokirjan unohdetuille miehille: "Orgasmikuilu kiinni"

  • 24.10.11:43
    Tasa-arvo

    Suomalaisen Klubin naisettomuus myrskyn silmässä: Nyt johtokunta uhkaa erolla