Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Petteri Orpon kolumni: Uusia työpaikkoja ei näy eikä kuulu – tekeekö hallitus mitään?

Julkaistu 03.07.2020 11:32

PETTERI ORPO

Koronakriisin jälkeen Suomi tarvitsee kipeästi uusia työpaikkoja. Lupauksista huolimatta hallituksen työllisyystoimien vaikutus on jäämässä negatiiviseksi, kirjoittaa kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo.

Hallituksen perhevapaauudistus vähentää arvioiden mukaan työllisyyttä 5000 työllisellä. Työllisyyden kuntakokeilulle ei voitu edes arvioida positiivista työllisyysvaikutusta. Palkkatuen, jonka piti tuoda 10 000 – 20 000 uutta työllistä, vaikutus on jäämässä tuhanteen työpaikkaan.

Koko polkunsa ajan hallitus on yrittänyt työntää vastuuta työllisyystoimista työntekijä- ja työnantajaliitoille. Valitettavasti kolmikantaryhmistä tihkuvat tiedot kertovat, että ryhmät eivät tule saamaan aikaan työllisyyteen vaikuttavia esityksiä.

Hallituksen keskeisimmiltä työllisyyskeinoilta on pudonnut pohja pois, ja siitä huolimatta osa työryhmien jäsenistä on asettunut jarruttamaan toimia. Nyt Hakaniemellä olisi tuhannen taalan paikka näyttää, että myös työntekijäjärjestöissä ajetaan korkeampaa työllisyyttä, eikä vain puolusteta saavutettuja etuja.

Lue myös: Hallituksen neljä lisämiljardia kuumensivat eduskuntaa – Vanhanen: Ei "hokkuspokkustemppua" 100 000 uuden työpaikan luomiseen

Kokoomus valmis myös työttömyysturvamuutoksiin

Kokoomus on jo vuosi sitten esittänyt hallitukselle luettelon ehdotuksista, joilla maahan voitaisiin saada 60 000 uutta työpaikkaa. Kaikista tärkein työllisyyskeino olisi paikallisen sopimisen lisääminen edes määräajaksi. Se toisi lisää joustavuutta työpaikoille ja yrityksiin, ja nyt edessä olevassa talouskurimuksessa joustavuudella voitaisiin pelastaa työpaikkoja.

Me olisimme valmiita tekemään muutoksia myös työttömyysturvaan. Ansiosidonnaisen työttömyysturvan porrastamisella, työttömyysputken poistamisella ja työttömyysetuuksiin tänä vuonna tehdyn korotuksen perumisella olisi tuhansien työllisten työllisyysvaikutus.

Verotuksen painopisteen siirtämistä työstä ja yrittämisestä kulutukseen ja päästöihin tulisi jatkaa. Työn verotuksen keventäminen parantaa työllisyyttä ja kevennyksen rahoittaminen esimerkiksi ympäristön haittaveroja korottamalla tukisi hallituksen tavoitetta ekologisesti kestävästä jälleenrakennuksesta.

Lue myös: Petteri Orpon kolumni: Yli puoli miljoonaa työtöntä ja konkurssiaalto on estettävä – ei anneta 2020-luvusta tulla menetettyä vuosikymmentä

Huoli kilpailukyvystä

Suomen Pankin kesäkuun ennusteen mukaan Suomen kustannuskilpailukyky on taas jäämässä jälkeen keskeisistä kilpailijamaistamme euroalueella. Kilpailukyky on ratkaisevassa asemassa Suomen viennin menestyksen, työllisyyden ja siten hyvinvoinnin kasvun kannalta. Jos kilpailukyky heikkenee, työttömyysluvut nousevat pysyvästi nyt nähtyä korkeammalle.

Vihreiden sisäministeri Maria Ohisalo sanoi hiljattain, että hallitusohjelman keskeisimmät osat ovat työllisyys- ja ilmastopolitiikka. Paperilla tavoitteet ovat hyviä, mutta konkreettisina tekoina ne vaikuttavat olevan tälle hallitukselle ylitsepääsemättömän vaikeita asioita. Kummankin peruspilarin osalta näytöt nimittäin puuttuvat edelleen. 

Hallituksen on otettava lusikka kauniiseen käteen ja ryhdyttävä töihin. Ilman työllisyyspäätöksiä palaamme vuoden 2008 jälkeiseen tilanteeseen, jossa kustannuskilpailykyky heikkeni ja talouden kasvu oli kituliasta lähes vuosikymmenen ajan.

Jos hallitus ei budjettiriihessä pysty tekemään päätöksiä, jotka parantavat Suomen työllisyyttä, näyttää siltä, että ainoa liima, joka hallitusta pitää kasassa, on vapaamielisesti jaettavat veronmaksajien eurot omien äänestäjien suosikkikohteisiin. Niin ei voi Suomen asioita hoitaa.

3:37Petteri Orpo vaatii muutoksia valmiuslakiin – maahantulijoiden määrää pitäisi voida rajoittaa kriisitilanteessaPetteri Orpo vaatii myös muutoksia valmiuslakiin – maahantulijoiden määrää pitäisi voida rajoittaa kriisitilanteessa.

Lisää aiheesta:

Antti Lindtmanilta täyslaidallinen hallituksen budjetille ja rakennusalan ahdingolle – "Perussuomalaiset petti kaikki keskeiset Riikka Purran lupaukset"Eeva Lehtimäen kommentti: Viisikko seikkailee – kadonneen kestävyystiekartan arvoitus Häkämiehen kolumni: Työllisyys, työllisyys ja työllisyys – tämä ratkaisee Suomen kohtalonSTTK:n Palola nettikolumnissaan: Hallitus on puolensa valinnutJari Lindströmin nettikolumni: Työllisyyttä edistäviä toimia tehtävä lisääStubb kolumnissaan: Suomi pystyy parempaan
KolumniPetteri OrpoTalouskriisiKoronavirusTalous

Tuoreimmat aiheesta

Kolumni
  • 19.10.19:36
    Ranska

    Helena Petäistö: Ranska ei ole koskaan oppinut uimaan demokratiassa – nyt se heitettiin räpiköimään sinne väkisin

  • 5.10.17:07
    Matkailu

    Itärajasta matkailuvaltti! Aikamatka vanhaan Savonlinnaan näytti Helena Petäistölle, miten Itä-Suomi voi pelastua

  • 21.9.15:15
    Helena Petäistö

    Helena Petäistön kolumni: Ranska on umpisolmussa – uudella mahtimiehellä mahdoton tehtävä

  • 7.9.09:51
    Helena Petäistö

    Helena Petäistön kolumni: Totuuden kertominen oli liikaa – huomenna kaatuu taas Ranskan hallitus

  • 24.8.10:33
    Ukrainan sota

    Helena Petäistön kolumni: "Wannabe-rauhannobelisti" Trumpin suuri geopoliittinen näytelmä olikin farssi