Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pauli Hanhiniemi: Kolmas nainen palaa, jos hinnasta sovitaan

Pauli Hanhiniemi. Kuva: MTV Oy.
Pauli Hanhiniemi. Kuva: MTV Oy.MTV Oy 2008
Julkaistu 09.04.2008 09:54(Päivitetty 09.04.2008 10:32)

Laulaja-lauluntekijä Pauli Hanhiniemi on vaikuttanut suomalaisessa musiikkimaailmassa jo yli 20 vuoden ajan. Hanhiniemi on sanoittanut pitkän uransa aikana vinon pinon hittejä niin omille yhtyeilleen kuin toisille artisteillekin.

Erityisesti yhteistyö Yö-yhtyeen Olli Lindholmin kanssa on kantanut hedelmää. Hanhiniemi myöntää, että hänen panoksensa sanoittajana on "edesauttanut biisien laatua", mutta hän ei kuitenkaan halua ottaa kunniaa Yön uudesta kukoistuksesta.

- Kyllä se on Ollin semmoista määrätietoista ja antautuvaa työtä vaatinut tää Yö-yhtyeen menestys, että en mä halua ottaa siitä kunniaa, Hanhiniemi totesi MTV3-kanavalla Huomenta Suomi -ohjelmassa keskiviikkoaamuna.

Nykyään Hehkumo-nimisessä kansanmusiikkiyhtyeessä vaikuttava Hanhiniemi tuli tutuksi Kolmas nainen -yhtyeen solistina. Bändi hajosi jo lähes 14 vuotta sitten, mutta fanien toivo yhtyeen näkemisestä vielä joskus yhdessä ei ole täysin menetetty. Hanhiniemi myönsi Huomenta Suomen -haastattelussa, että legendaarinen yhtye voi vielä palata yhteen isoa korvausta vastaan.

- Mutta se pitää olla tosi iso se raha. Keikalle tai parille, mutta meillä ei ole mitään aikomusta ryhtyä uudestaan esiintyväksi ja ympäri maata kiertäväksi ja levyttäväksi bändiksi. Mutta se on ihan selvä juttu, että jos on paljon rahaa, niin kyllä me keikalle voidaan lähteä.

(MTV3)

Lisää aiheesta:

Pauli Hanhiniemi, 60, totesi, että hänen on pakko harventaa keikkailua: "Minulla on kaksi pientä lasta"Pauli Hanhiniemi täyttää 60 vuotta: "Elämä on kohdellut minua tosi huonosti, mutta meikäläinen ei piittaa"Pauli Hanhiniemi liittyi Instagramiin – ensimmäinen päivitys ei mennyt ihan putkeen: "Ei tämän paremmin voi instailua aloittaa"Jani Toivola kuvailee oloa eduskunnassa: "Kuin olisi mennyt takaisin yläasteelle"Pauli Hanhiniemi puhuu julkisuudesta – paljastaa isoimman virheensä: "Enää siihen ei ole mahdollisuutta"Maria Hintikka luotsaa pelottomia keskusteluita elämästä – katso Villa Hintikka -sarjan vieraslista!
Pauli HanhiniemiMusiikki

Tuoreimmat aiheesta

Pauli Hanhiniemi
  • 24.10.202420:00
    Viiden jälkeen

    Pauli Hanhiniemi, 60, totesi, että hänen on pakko harventaa keikkailua: "Minulla on kaksi pientä lasta"

  • 24.10.202415:38
    Syntymäpäivät

    Pauli Hanhiniemi täyttää 60 vuotta: "Elämä on kohdellut minua tosi huonosti, mutta meikäläinen ei piittaa"

  • 25.02.202316:21
    Niina Backman

    Pauli Hanhiniemi liittyi Instagramiin – ensimmäinen päivitys ei mennyt ihan putkeen: "Ei tämän paremmin voi instailua aloittaa"

  • 06.02.202015:12
    Villa Hintikka

    Jani Toivola kuvailee oloa eduskunnassa: "Kuin olisi mennyt takaisin yläasteelle"

  • 05.02.202017:05
    Villa Hintikka

    Pauli Hanhiniemi puhuu julkisuudesta – paljastaa isoimman virheensä: "Enää siihen ei ole mahdollisuutta"