Oulun käräjäoikeus on tuominnut 52-vuotiaan Jouko Tapio "Römmi" Broströmin kuuden vuoden ja kuuden kuukauden ehdottomaan vankeuteen poliisin murhan yrityksestä sekä useista muista rikoksista.
Lisäksi Broström joutuu suorittamaan 669 päivän jäännösrangaistuksen aiemmasta ehdonalaisesta vapaudesta, joka määrättiin täytäntöön kokonaisuudessaan.
Tuomio on yhdistelmärangaistus eli ns. "pyttytuomio", mikä tarkoittaa, että Broström suorittaa koko rangaistuksensa käytännössä päivästä päivään ilman tavanomaisia vankilalomia. Hän suorittaa tuomiotaan Pyhäselän vankilassa.
Lue myös: Pahamaineinen "Römmi" yritti ampua kaksi poliisia Kärsämäellä – vain hurja sattuma pelasti
Poliisia yritettiin ampua kahdesti
Toukokuussa 2024 Kärsämäellä poliisin pysäyttämässä tilanteessa Broström nousi autosta pippurisumutteen käytön jälkeen, osoitti poliisia revolverilla ja painoi liipaisinta – ase ei kuitenkaan lauennut. Tämän jälkeen hän kiersi auton toiselle puolelle, viritti aseen uudelleen ja yritti ampua toista poliisia, joka ehti ampua Broströmiä jalkaan ennen laukauksen lähtöä.
Myöhemmät koeammunnat osoittivat, että ase ja patruunat olivat täysin toimintakuntoisia. Käräjäoikeus katsoi jälkimmäisen teon täyttävän murhan yrityksen tunnusmerkistön. Ensimmäisen yrityksen osalta syyte hylättiin todisteiden riittämättömyyden vuoksi.
Lue myös: Oikeus: Pahamaineinen "Römmi" yritti murhata poliisin – syyttäjä vaatii erityisen kovaa tuomiota
Useita rikoksia – poliiseille korvauksia kärsimyksestä
Murhan yrityksen lisäksi Broström tuomittiin kahdesta virkamiehen väkivaltaisesta vastustamisesta, törkeästä huumausainerikoksesta ja ampuma-aserikoksesta. Oikeus määräsi Broströmin maksamaan kahdelle poliisille yhteensä 5 100 euroa korvauksia kärsimyksestä: toiselle 3 500 euroa ja toiselle 1 600 euroa.
Broströmin puolustus katsoo, että tuomio on kohtuuton. Varatuomari Tuukka Tieksolan mukaan Broström ei laukaissut asetta eikä näin ollen voida puhua murhan yrityksestä. Hän on ilmoittanut valittavansa tuomiosta hovioikeuteen ja tarvittaessa hakevansa valituslupaa korkeimpaan oikeuteen.
Syyttäjä puolestaan pitää annettua tuomiota liian lievänä ja on niin ikään ilmoittanut valittavansa asiasta hovioikeuteen. Mielentilatutkimuksessa Broström todettiin syyntakeiseksi, mutta erittäin vaaralliseksi toisten hengelle ja terveydelle.