Paavo Lipponen: Tulevissa muistelmissa jännitystä
Paavo Lipposen muistelmien toisen osan on määrä ilmestyä ensi syksynä.
Entinen pääministeri Paavo Lipponen kertoi Studio55.fi-ohjelmassa, että hän kirjoittaa parhaillaan muistelmiaan. Muistelmien ensimmäinen osa, Muistelmat 1, ilmestyi vuonna 2009. Siinä kerrotaan Lipposen elämästä, urasta ja aatteellisesta kehityskaaresta aina lapsuudesta 1970-luvun lopulle asti.
– Toinen osa, joka käsittelee vuosia 1979–1995 eli siihen asti kuin ensimmäinen hallitukseni nimitettiin, on työn alla. Valtavasti työtä on jäljellä, mutta syksyllä (kirjan) pitäisi ilmestyä. Joka päivä joku rivi tai joskus 10 000 merkkiä, jos on hyvä päivä, Lipponen kuvaili lähetyksessä kirjoitusprosessia.
Joiltakin osin tulevia muistelmia voi Lipposen mukaan lukea kuin dekkaria.
– Siinä on kaikenlaista jännitystä myöskin mukana, Lipponen myönsi.
Nykyhetkeen Lipposelle kuuluu ”oikein hyvää”.
– Aamulla laitoin lapset kouluun ja nyt lähden tapaamaan vanhaa äitiäni Tampereelle, hän on 99-vuotias. Käyn siellä kerran viikossa häntä tapaamassa. Illalla kotiin ja sitten pitää roudata nuorimmainen lapsi harjoituksista, jotta ehtii ajoissa nukkumaan, Lipponen kuvaili perheen arkea.
Mitä muuta Lipponen kertoi haastattelussa muun muassa Ukrainan tilanteesta ja Jyrki Kataisen päätöksestä jättää kotimaan politiikka? Katso haastattelu kokonaan.
Uusimmat
-
13:49
Venäläisurheilijoiden paluu oli liikaa – suomalainen huippukilpailu peruttiin protestina
-
13:44
Olympialaisissakin Suomea edustanut nuorten MM-mitalisti lopettaa uransa 24-vuotiaana
-
13:34
Onnibus syttyi tuleen ja matkustaja Hannaa pyydettiin siirtymään kauemmas – kun hän palasi, oli luvattu varakyyti jo mennyt
-
13:30
Näin entiset ja nykyiset Salkkarit-näyttelijät kommentoivat Jasmin Voutilaisen poismenoa: "Ei löydy sanoja"
-
13:29
Yhdysvalloissa kaatuneen Signature Bankin talletuksille ja lainoille löytyi ostaja – koko pankki ei kelpaa kellekään
-
13:27
Luistin viilsi Jenni Hiirikoskea kaulaan – tältä epäonninen tapahtumaketju näytti: "Tunsin ja näin kaiken sen veren"
-
13:17
Nainen järkyttyi: Pyton kurkisti pöntöstä vain hetki istunnon jälkeen Thaimaassa – kärmestä ei kolosta niin vain irrotettukaan
-
13:06
Suomalainen kurkku rikkoo maailmanennätyksiä – yllättävät faktat suosikkivihanneksesta
-
12:52
Yksi asia jäi kaivelemaan Kalle Rovanperää – syy harmitukseen oli suoraan nähtävissä: "Aika paljon piti sen takia höllätä"
-
12:45
15-vuotias haaveili väkivallasta, hakkasi ensimmäisen sopivan uhrin, potki päähän ja kuvasi teon videolle Helsingissä – ehdollista vankeutta
-
12:32
Tästä viikateiskusta ei tullut pelikieltoa SM-liigassa – Pelicansin urheilupomo tyrmistyi: "Absurdi tilanne"
-
12:30
Xi Jinping on saapunut Moskovaan – MTV seuraa sotaa
-
12:29
Kreml vahvistaa: Xi ja Putin keskustelevat Kiinan rauhansuunnitelmasta Ukrainaan
-
12:19
Mitä maailmalla on tapahtunut? Tässä kiinnostavimmat uutiset minuutissa
-
12:15
Esko Eerikäinen kertoo kasvotatuoinneistaan: "Ristit on osoitettu kunnioittamaan näitä kahta ihmistä"
-
12:07
Ulkoministeri Haavisto: "Kauheaa, jos Ukrainan puolustus kaatuisi ammuspulaan" – sotateollisuus ehkä kolmeen vuoroon
-
12:05
Alkuviikko on kevätauringon ja lumisateen mittelöä: "Sohjoa tulee", eteläänkin
-
11:53
Mies houkutteli 9–15-vuotiaita tyttöjä lähettämään itsestään seksuaalisia kuvia ja videoita Snapchatissa – oikeus määräsi lähes 70 000 euron korvaukset
-
11:36
OmaKela-palvelussa häiriö
-
11:29
Jos yhtään haluat varjella autoasi, pidät tällaisissa tilanteissa tavallistakin reilumman turvavälin
-
Lataa lisää