Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pääministeri Marin: Ukrainan ja Moldovan energia- ja vesitilanne huolestuttava

Pohjoismaiden neuvostossa on 87 jäsentä Suomesta, Ruotsista, Norjasta, Tanskasta ja Islannista sekä Ahvenanmaalta, Färsaarilta ja Grönlannista. Kuvassa maiden johtajia Helsingissä.
Pohjoismaiden neuvostossa on 87 jäsentä Suomesta, Ruotsista, Norjasta, Tanskasta ja Islannista sekä Ahvenanmaalta, Färsaarilta ja Grönlannista. Kuvassa maiden johtajia Helsingissä.Lehtikuva
Julkaistu 01.11.2022 15:32

MTV UUTISET – STT

Pääministeri Sanna Marinin (sd.) mukaan energiatilanne Ukrainassa ja Moldovassa on huolestuttava. Hän tapasi muita Pohjoismaiden pääministereitä ja itsehallintoalueiden johtajia aamupäivällä Helsingissä Pohjoismaiden neuvoston istunnon yhteydessä.

Johtajat keskustelivat Sanna Marinin mukaan siitä, miten Ukrainaa ja Moldovaa voitaisiin auttaa nykyistä enemmän.

– Meidän pitää varmistaa, että kaikesta kriittisestä infrastruktuurista kuten energiasta ja vedestä huolehditaan, jotta ihmiset voivat elää niin normaalia elämää Ukrainassa kuin mahdollista näissä olosuhteissa, Marin sanoi kokouksen jälkeen pidetyssä tiedotustilaisuudessa.

Kristersson: Asiasta on yhteisymmärrys

Päämiehet vakuuttivat, että Ukrainan tukemista jatketaan monilla eri tavoin. 

Tuoreelta Ruotsin pääministeri Ulf Kristerssonilta kysyttiin erikseen, onko Ruotsi edelleen sitoutunut sotilaalliseen apuun Ukrainalle ja onko maassa siitä poliittinen yhteisymmärrys. Hän vakuutti, että asiasta on yhteisymmärrys ja tukea ollaan vahvistamassa.

– Puolustusministeri aikoo kertoa lähipäivinä tarkemmin, miten se tehdään, hän sanoi. 

Lue myös: Marin ja tuore pääministeri Kristersson ylistivät Ruotsin ja Suomen yhteistyötä – "Teemme Natosta vahvemman"

Kristersson ei vahvistanut Turkin-vierailun ajankohtaa

Myös Suomen ja Ruotsin Nato-prosessi nousi tiedotustilaisuudessa esiin. Turkki ja Unkari ovat ainoat maat, jotka eivät ole ratifioineet Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyyksiä.

– Olisi tärkeää, että tämä tapahtuisi mieluummin ennemmin kuin myöhemmin, Marin sanoi.

Marinin mukaan ei ole kuitenkaan Suomesta ja Ruotsista kiinni, milloin tämä tapahtuu.

Kristersson sanoi, että on keskustellut Turkin presidentin Recep Tayyip Erdoganin kanssa ja sopinut menevänsä vierailulle Turkkiin. Kristersson sanoi ilmoittavansa täsmällisestä ajankohdasta, kun se on virallisesti vahvistettu.

Perjantaina AFP uutisoi virkamieslähteen mukaan, että Kristersson matkustaisi Turkkiin 8. tätä kuuta.

Tanskan pääministeri Mette Frederiksen ei ollut tiedotustilaisuudessa läsnä, koska maassa on käynnissä parlamenttivaalit.

Lue myös: Suora lähetys Pohjoismaiden pääministerien vierailusta Helsingissä – Sanna Marin: "Unkarin ja Turkin syytä hyväksyä Nato-hakemukset pian"

Niinistö puhuu neuvostolle

Pääministerit osallistuvat iltapäivällä Pohjoismaiden neuvoston istuntoon. Pohjoismaiden neuvosto on kutsunut heidät vuoropuheluun niin kutsutun huippukokouksen merkeissä.

Ohjelmassa on myös presidentti Sauli Niinistön puhe neuvostolle. Puheen aiheena on pohjoismaisen yhteistyön merkitys muuttuneessa turvallisuustilanteessa. 

Pohjoismaiden neuvoston 74. istuntoviikko järjestetään tällä viikolla Eduskuntatalossa. Suomi toimii vuotuisen syysistunnon isäntänä, koska se on Pohjoismaiden neuvoston tämän vuoden puheenjohtajamaa.

Neuvosto on perustettu 70 vuotta sitten, ja se toimii virallisen pohjoismaisen yhteistyön parlamentaarisena elimenä. Neuvostossa on yhteensä 87 jäsentä Suomesta, Ruotsista, Norjasta, Tanskasta ja Islannista sekä Ahvenanmaalta, Färsaarilta ja Grönlannista.

Lisää aiheesta:

Pohjoismaiden pääministerit kommentoivat Ukrainan sotaa – "Venäjä ei tosissaan rauhanprosessin suhteen"Pääministeri Petteri Orpo Islannissa: Nato tarvitsee RuotsiaPohjoismaiden pääministerit tapasivat Helsingissä – tässä ministerien tapaamiset kootustiMarin ja tuore pääministeri Kristersson ylistivät Ruotsin ja Suomen yhteistyötä – "Teemme Natosta vahvemman"Marin Turkin lykkäysuhkaukseen: "Toivon, että asiat saadaan ratkaistuksi ennen huippukokousta"Näin Sanna Marin kommentoi keskusteluja Saksan Scholzin ja Ruotsin pääministerin kanssa –"Meidän täytyy tehdä päätös, haemmeko jäsenyyttä vai emme"
PohjoismaatMaailmanpolitiikkaSanna MarinSauli NiinistöUkrainaUkrainan sotaVenäjäTurkkiNatoRuotsiRecep Tayyip ErdoganTanskaEduskuntaMoldovaUlf KristerssonKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Pohjoismaat
  • Eilen15:58
    Marimekko

    Tukkumyynti nosti Marimekon tulosta – liikevoitto kasvoi 14 prosenttia

  • ti18:01
    Orpon hallitus

    Orpo joutui Ruotsissa piinapenkkiin – kiperiä kysymyksiä

  • ti14:36
    Järjestäytynyt rikollisuus

    Ruotsalainen jengirikollisuus leviää Pohjoismaissa – Norja nosti kissan pöydälle

  • ti07:59
    Tukholma

    Tukholmassa alkaa jokavuotinen päättäjien istunto, josta ei vaikuta tietävän kukaan: "Ei hajuakaan"

  • 24.10.05:48
    Ilmastonmuutos

    Suomen talvet voivat kylmetä hurjasti – ei todellakaan paluu "vanhoihin kunnon aikoihin"