Miten Kanada vastaa Ursula von der Leyenin ehdotukseen maan liitännäisjäsenyydestä Euroopan Unionissa? Katso suora lähetys ylläolevasta ikkunasta kello 12.30 alkaen.
Kanadan pääministeri Mark Carney puhuu tänään EU-parlamentissa Strasbourgissa. Carneyn poikkeuksellinen vierailu heijastelee EU:n ja Kanadan viime aikoina lämmenneitä suhteita.
Eilen pääministeri oli kuuntelemassa EU-komission puheenjohtajan Ursula von der Leyenin linjapuhetta. Ursula von der Leyen ehdotti, että Kanada voisi liittyä Euroopan unionin ensimmäiseksi liitännäisjäseneksi. Von der Leyen perusteli ehdotusta tarpeella syventää EU:n ja sen liittolaisten yhteistyötä.
Taustalla ovat muun muassa Venäjän hyökkäyssota Ukrainassa, Kiinan kasvava vaikutusvalta sekä EU ja Kanadan kiristyneet kauppasuhteet Yhdysvaltoihin.
Aiemmin pääministeri Carney on aiemmin puhunut EU kanssa rakennettavasta ja ainutlaatuisesta liittolaisuudesta. Carneyn Euroopan parlamentilssa pidettävässä puheessa mielenkiinto kohdistuukin siihen, miten hän kommentoi EU-komission puheenjohtajan ehdotusta.
Tullit mainittu – Trump uhkailee jälleen
Kanada on ryhtynyt aktiivisesti laajentamaan kansainvälistä suhdeverkostoaan Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin toisen kauden aikana.
Trump suhtautunut EU:n ja Kanadan lähetymisehdotukseen uhkaavasti. Trump sanoo, että Yhdysvallat voisi asettaa EU erittäin korkeita tulleja tai rajoittaa kaupankäyntiä, jos Kanada-hanke olisi hänen mukaansa vihamielinen teko.
Ranskan Eurooppa-ministeri Benjamin Haddad on kommentoinut Trumpin uhkailuja sanomalla, ettei Yhdysvalloilla ole oikeutta sanella Euroopan geopoliittisia valintoja.

