Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Outojen ulostepallojen seuraukset kauhistuttavat Etelä-Korean rajakaupungissa – "Pelko on aidosti läsnä"

1:03Etelä- ja Pohjois-Korean räjähdysherkät välit kauhistuttaa rajakaupunki PajussaKatso video: Näin Pajun asukas kertoo kärjistyneestä tunnelmasta.
Julkaistu 06.06.2024 18:40
Toimittajan kuva

Tino Vanhanen

tino.vanhanen@mtv.fi

Koreoiden rajalla sijaitsevassa Pajun kaupungissa pelätään toden teolla sodan syttymistä.

Vuonna 1953 solmittu aseleposopimus päätti silloin käynnissä olleen Etelä- ja Pohjois-Korean välisen sodan.

Virallista rauhansopimusta ei kuitenkaan ole koskaan solmittu, ja maiden välit ovatkin olleet kaikkea muuta kuin lämpimät.

Konflikteja on vuosien saatossa nähty, mutta todellista sodan uhkaa ei viime vuosina olla koettu.

Viime aikoina tilanne on kuitenkin kärjistynyt. Molemmat maat ovat käyttäneet ilmapalloja propagandan välineenä.

Eteläkorealaisaktivistit lähettivät ensin Pohjois-Korean suuntaan ilmapalloja, jotka sisälsivät muun muassa maan hallintoa vastustavia propagandalehtiä.

Pohjois-Korea vastasi lähettämällä toiseen suuntaan ilmapalloja, jotka pitivät sisällään esimerkiksi roskia ja ulostetta.

Nyt puun ja kuoren väliin tuntuu jääneen rajakaupunki Paju ja sen asukkaat. Paju sijaitsee Koreoiden välisellä rajavyöhykkeellä.

Etelä-Korean pääkaupunki Souliin sieltä on matkaa noin 30 kilometriä, kun taas Pohjois-Korean raja siintää vain 10 kilometrin päässä.

– Kaupunki on varmasti jännittyneempi kuin pitkään aikaan, toteaa Pajun asukas Yoon Seol-Hyun.

–  Nyt tilanne on sen verran räjähdysherkkä, että pelko sotatoimien alkamisesta on aidosti läsnä.

Hänen mukaansa ilmapalloja lähettävät tahot eivät joudu teoistaan vastuuseen.

– Me (Pajun asukkaat) olemme ne, jotka joutuvat kärsimään seuraukset.

Lue myös: Naapuriviha kiristyy: Etelä-Korea jäädyttää Pohjois-Korean kanssa tehdyn sotilasyhteistyösopimuksen

Pohjois-Korean ulostepallojen lähettely jatkuu

Lisää aiheesta:

Pohjois-Korean roskapallot taas naapurin riesana – Etelä-korealta vastaus Koreoiden vihanpito yltyy: Pohjoinen lähetti taas jätepalloja naapuriin, etelä vastaa propagandakaiuttimillaKim Jong-un ei osoita merkkejä ydinaseista luopumisesta – "Ydinasepelote takaa maan turvallisuuden ikuisiksi ajoiksi"Pohjois-Korea räjäytti Koreoiden välisen yhteystoimistonIlmapalloilla lähetetyt lentolehtiset olivat liikaa: Pohjois-Korea pitää Etelä-Koreaa vihollisena ja aikoo katkaista kaikki yhteydet naapuriinsaPohjois-Koreasta loikanneiden levittämät lentolehtiset ovat kylväneet konfliktin Koreoiden välille: Kim Jong-unin sisko uhittelee "ihmissaastalle" ja "rakkikoirille"
Pohjois-KoreaEtelä-KoreaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Pohjois-Korea
  • 26.10.07:52
    Venäjä

    Valtionmedia: Pohjois-Korean ulkoministeri lähtee Venäjälle

  • 25.10.11:41
    Ydinaseet

    Trump Pohjois-Koreasta: "Jonkinasteinen ydinasevaltio"

  • 24.10.10:48
    Donald Trump

    Trump ja Pohjois-Korean Kim: Tapaaminen ensi viikolla?

  • 22.10.05:36
    Ulkomaat

    Tauko ohi: Pohjois-Korea laukaisi ballistisia ohjuksia

  • 13.10.05:30
    Kim Jong-un

    Pohjois-Korean perustajan poika eli vuosia Suomessa – käskettiin kotiin Euroopasta, eikä hänestä enää kuultu