Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Ott Tänakilta suora analyysi – tässä syy Kalle Rovanperän dominointiin rallin MM-sarjassa: "Aika yksinkertainen juttu"

Lehtikuva
Julkaistu 21.07.2022 06:30

Toni Heinonen

Kalle Rovanperä on jättänyt vastustajansa nuolemaan näppejään rallin MM-sarjassa tällä kaudella.

Rovanperä on voittanut kauden seitsemästä osakilpailusta peräti viisi. Viimeisin näytös nähtiin viime viikonloppuna Virossa, missä Rovanperä vei ykkössijan tuntuvalla minuutin marginaalilla.

LUE MYÖS: Kalle Rovanperän lähin uhkaaja heitti pyyhkeen kehään

Rovanperä on häikäissyt ajoesityksillään tämän vuoden kisoissa. Kroatiassa hän räväytti viimeisellä erikoiskokeella Ott Tänakin edelle ykköseksi, Portugalista hän kampesi voiton aura-auton hommistaan huolimatta ja toisti vastaavanlaisen tempun haastavassa Safari-rallissa.

Hyundai-kuljettaja Tänak painottaa, etteivät Rovanperän huipputulokset johdu pelkästään suomalaisen ilmiömäisistä kyvyistä. Virolaiskuljettaja analysoi MTV Urheilulle, miksi Rovanperä on dominoinut MM-sarjaa.

– Se on itse asiassa aika yksinkertainen juttu. Hän on tällä hetkellä sarjan ehdottomasti parhaassa autossa, Tänak aloittaa.

– Lisäksi hänellä on ympärillään tiimi, joka haluaa tehdä kaikkensa voittaakseen maailmanmestaruuden. Jos paketti on kunnossa, tällaiset tulokset ovat mahdollisia.

Tänak itse saavutti uransa toistaiseksi ainoan mestaruutensa juuri Toyotalla kaudella 2019, joten hän tuntee tiimin toimintatavat. Tänak kuitenkin lähti Toyotalta mestaruuskautensa päätteeksi ja siirtyi Hyundaille, jonka kilpurilla hän ei ole pystynyt tekemään yhtä hyvää jälkeä.

LUE MYÖS: Hurjien huhujen kohteena oleva Ott Tänak astui nyt esiin: "Tilanne on melko selvä"

Tänakilla on takanaan kaksi ja puoli kautta Hyundain ratin takana, mutta toistaiseksi voittoja on tullut vain kolme. Kahden Toyota-kautensa aikana 2018–19 hän otti kymmenen voittoa.

– Haluaisin vielä taistella ainakin kerran mestaruudesta. Teemme parhaillaankin töitä sen eteen, että pääsen taas sille tasolle ja että meillä on sellainen tiimi ja auto, joilla homman voi hoitaa, Tänak sanoo.

Hyundain Rally1-hybridiauto on suoritustasoltaan Toyotaa selvästi perässä. Virossa Tänak sijoittui kolmanneksi, mutta tappiota Rovanperälle tuli liki kaksi minuuttia. Edelle ehti myös Rovanperän tiimitoveri Elfyn Evans.

– Perjantaina (Viron MM-rallissa) juoksin 100 metrin finaalia, mutta nämä kaverit olivat vasta lämmittelemässä. Sellainen on tasomme, Tänak kertoo viitaten Rovanperään ja Evansiin.

– Toivottavasti pääsemme lähemmäksi. Toyotan vauhtiin vastaaminen taitaa kuitenkin olla tekemätön paikka.

Kauden seuraava osakilpailu ajetaan Keski-Suomen sorateillä elokuun ensimmäisenä viikonloppuna.

LUE MYÖS: Kalle Rovanperän neuvokkuus ällistytti maailmalla – "Luuletko, että Lewis Hamilton joutuu tekemään tällaista?"

Lisää aiheesta:

Rovanperä hurjistui – MM-rallissa isot merkit ilmassa: "Kalle tajusi itsekin"Kommentti: Ott Tänak on mestarisuosikki – Portugalissa nähtiin jotain täysin poikkeuksellistaToyotan ylivoimaa uhkaa kaksi epävarmuustekijää – Kalle Rovanperä kohtaa uuden haasteen: "Joutuu oikeasti olemaan hereillä"Huomasitko? Ott Tänak kuittaili rallipomoille lyötyään Kalle RovanperänOtt Tänak saavutti helpottavan voiton – ytimekäs kommentti Kalle Rovanperän ylivoimastaKommentti: 60–23 – Kalle Rovanperän hätkähdyttävin ominaisuus kiteytyy näihin numeroihin, ja siitä tulee olemaan seuraavina kuukausina hyötyä
MM-ralliRalliOtt TänakKalle RovanperäUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • 09:12
    Juha Kankkunen

    Juha Kankkuselta raju laskelma: "Jos Jari-Matti olisi pystynyt..."

  • Eilen10:53
    Kalle Rovanperä

    Kalle Rovanperä valmistautunut kunnon selkäsaunaan: "Otan turpaan"

  • Eilen08:02
    Marcus Grönholm

    Suomen rallilegenda autonsa apuvälineestä: "Täysin laiton"

  • pe19:47
    Ralli

    Esapekka Lappi kommentoi Kalle Rovanperän lähtöä – MM-sarjalle rajusti rapaa

  • pe12:41
    Sami Pajari

    Sami Pajarin rallitulevaisuuden yllä kysymysmerkkejä – "Hassulta tuntuisi"