Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Opettaja kirjoitti nuoren kotitehtävävastaukseen "mitä v*ttua tämä on" – äiti vaatii nuhteita

Floridalaisäiti tyrmistyi opettajan viestistä lapsensa kotitehtävässä. Kuvituskuva.
Floridalaisäiti tyrmistyi opettajan viestistä lapsensa kotitehtävässä. Kuvituskuva.shutterstock
Julkaistu 31.05.2019 15:31

Maria Aarnio

maria.aarnio@mtv.fi

Melinda vaatii rangaistusta opettajalle, joka kirjoitti hänen lapsensa kotitehtäväpapereihin "WTF" .

Floridalaisäiti tyrmistyi opettajan viestistä lapsensa kotitehtävässä. Melinda Smithin teini-ikäisen pojan opettaja oli kirjoittanut nuoren papereihin palautteeksi "WTF is this", suom. "mitä v*ttua tämä on". Samalla opettaja kertoi, ettei lapsi saa pisteitä tehtävästä, kertoo ABC7.

Melinda vaatiikin nyt opettajalle rangaistusta.

– Mielestäni häntä todellakin pitäisi nuhdella, nainen kommentoi.

Ongelma ei ollut niinkään tehtävän hylkääminen; Melindan mukaan kieli oli sopimatonta opettajalle.

"Kun teemme virheen, yritämme korjata asian"

Opettaja ei halunnut kommentoida tapausta. Koulu ei ole kertonut, ryhtyykö se toimiin. Tapausta kuitenkin tutkitaan.

– Kaikki opettajat Rutherford High Schoolissa ovat välittäviä, rakastavia opettajia ja myös ihmisiä, joten mekin teemme virheitä. Mutta ymmärrämme, että meitä arvostellaan vaativien ammattistandardien mukaan, ja kun teemme virheen, yritämme korjata asian ja jatkamme eteenpäin, rehtori Coy Pilson kommentoi.

Netissä ihmetellään, miksi opettaja valitsisi tämän nimenomaisen termin ihmetyksensä kuvaamiseen.

– On parempia tapoja kertoa teinille, että hänen työnsä on huonoa. Nyt tuo opettaja vain aiheutti koulussaan tilanteen ja voi menettää työnsä, sanoo issa.

Jessica Pitchford
Facebook

– Antakaa tuolle opettajalle potkut! Sadat odottavat hänen työtään, ja he osaavat arvostella esseen asiallisesti, Ginny White Rasmussen sanoo.

Mistä merkintä johtui?

Kaikilta ei ole herunut myötätuntoa pahastuneelle perheelle. Osa toteaa, että "WTF" on oppilaillakin yleisessä käytössä oleva termi. Toiset pohtivat, mikä läksyissä oli pielessä.

– Aion nyt olla paholaisen asianajaja: miksi kohu on keskittynyt opettajan WTF-kommenttiin tehtävässä eikä oppilaan tehtävään? Mietin, katsoiko vanhempi oppilaansa tehtävää ja sanoiko hän itse "WTF!" Mikä sai opettajan edes ajattelemaan WTF:ää, tai sitä, ettei pisteitä annettu tämän oppilaan tehtävästä? Michele Evans-Brock pohtii.

Tapaus ei ole ainoa laatuaan. Aiemmin Pennsylvaniassa asuva isä jakoi Facebookissa kuvan poikansa matematiikan kokeesta, johon opettaja oli kirjoittanut punakynällä ikävältä tuntuvan merkinnän.

LUE MYÖS: Opiskelija otti jäätävän riskin esseessään – sai täydet pisteet yhdestä lauseesta: "En voi sanoa katuvani"

Lue kaikki lifestyle-aiheiset artikkelit!

Lähteet: Facebook.com, ABC7chicago.com, CNN

Lisää aiheesta:

Amerikkalaisäiti järkyttyi kuudesluokkalaisen kotitehtävästä: "Olin tyrmistynyt"Opettaja joutui tylyn kritiikin kohteeksi – puolustaa räväkkää tyyliään: "Tarvitsemme roolimalleja myös lapsille, jotka ovat erilaisia"Opettaja Courtney ei anna läksyjä, koska pitää niitä turhina – muutaman sekunnin sometunnustuksesta hurjasti kritiikkiä: "Olin sokissa, että ihmiset reagoivat negatiivisesti"Äiti laittoi niskoittelevan poikansa punnertamaan vessan lattialla – nettiin levinnyt kuva kerää ylistystä: "Tarvitsemme enemmän kaltaisiasi vanhempia"Kympin oppilas raapusti kokeen loppuun odottamattoman pyynnön – äimistynyt opettaja: "En ollut koskaan nähnyt tällaista"Opettaja jäi kaksin liikuntavammaisen oppilaan kanssa – kuvasi pöyristyttävän videon: "Hiton hauskaa keskiviikkoa vaan"
KouluMitä ihmettä?Sosiaalinen mediaNuoretLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Koulu
  • ke16:38
    Uhkaukset

    Poliisi selvitti uhkatilanteen Varkaudessa: Kyse "suunsoitosta"

  • 17.10.18:39
    Kiusaaminen

    "Keulamummo" satuttanut lapsia vuosia Kuopiossa – tytön äiti: "Aika turvattomalle tuntuu"

  • 15.10.15:47
    Uskonnot

    Elämänkatsomustieto ja islam entistä suositumpaa peruskoulussa

  • 15.10.08:42
    Utsjoki

    Utsjoella on koulu jollaista ei ole missään muualla Suomessa

  • 10.10.14:21
    Lahti

    Lahden koulupuukotuksesta epäilty vapautettu – huhut velkasuhteesta perättömiä