Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

OP-Pohjola: Tästäkö sinunkin onnellisuutesi on kiinni?

Raha tuo suomalaiselle onnea.
Raha tuo suomalaiselle onnea.
Julkaistu 18.10.2012 09:17

OP-Pohjolan kotitalouksien barometrin mukaan noin puolet suomalaisista uskoisi olevansa onnellisempia, jos heidän tulonsa olisivat nykyistä suuremmat tai heillä olisi enemmän varallisuutta. Silti vastaajat kokivat, että onnellisimmaksi heidät tekevät hyvä arki, perhesuhteet ja terveys.

Suomalaiset arvostavat varallisuutta ja sen koetaan tuovan onnea. Varallisuuden arvostus väheni iän karttumisen myötä, eli nuoret aikuiset arvostivat varallisuutta enemmän kuin seniorit. Silti vain 25 prosenttia vastaajista koki varallisuuden kasvattamisen itselleen tärkeäksi, nuoret enemmän kuin vanhemmat ikäpolvet. Tutkimuksessa myös vapaa-aika ja harrastukset koettiin tärkeiksi.

- Tutkimuksessa ilmeni, että ihmisten lähitulevaisuuden haaveet liittyvät elämänlaatuun, asumiseen, toimentuloon ja varallisuuteen. Lottovoitosta haaveilun sijaan olisi tärkeämpää keskittyä oman talouden hallintaan ja järkevään kuluttamiseen. Hyvä arki vaatii taloudellista suunnittelua, mikä puolestaan vahvistaa turvallisuuden tunnetta. Hyvä taloudenpito lisää myös valinnanvapautta yllättävissä elämäntilanteissa, toteaa OP-Pohjola-ryhmän yksityistalouksiin erikoistunut ekonomisti Maarit Lindström.

Yli kolmannes vastaajista oli sitä mieltä, että omaisuutta tulisi jättää perintönä jälkipolville. Varsinkin lapsiperheet olivat tätä mieltä, mutta myös seniorit kokivat, että omaisuutta tulisi jakaa perintönä eteenpäin.

Kateus ei kasvata kulutusta

Noin neljännes suomalaisista on kadehtinut tuttaviensa hyvää taloudellista asemaa. Varsinkin nuorten aikuisten ja lapsiperheiden keskuudessa tämä on yleisempää kuin senioreilla. Sen sijaan vain 12 prosenttia kaikista vastaajista kertoo kuluttavansa mielellään rahaa arvokkaisiin laatumerkkeihin.

Kolmannes vastaajista oli samaa mieltä, että taloudellisesta menestyksestä kuuluu vaieta. Tämä näkyi kaikissa ikäryhmissä. Kukaan vastaajista ei halunnut näyttää vauraammalta kuin on, ja 15 prosenttia vastaajista on salannut sijoituksia ja säästöjään jopa läheisiltään.

OP-Pohjolan kotitalouksien barometri tuottaa tietoa kotitalouksien taloudellisiin päätöksiin liittyvistä arvoista, asenteista, ongelmista ja onnistumisista. Tutkimuksen tiedonkeruu toteutettiin online-tutkimuksena TNS Gallup Forum -paneelissa 9.-27.8.2012. Vastaajina oli yhteensä 3 673 18-69-vuotiasta yksityishenkilöä.

Lähde: OP-Pohjola

(MTV3)

Lisää aiheesta:

Älä hypi enää tällä hyppynarulla – Tukesilta varoitusKolme yllättävää faktaa koirien älykkyydestä – "Äärimmäisen vaikea nähdä koirasta"Sipuli kannattaakin pilkkoa näin – mullistavaa!Miten kumppanin pornon katseluun tulisi suhtautua? "Voitaisiin nähdä enemmän mahdollisuutena"Positiivisia uutisia: Nuorilla pyyhkii aiempaa paremminEliniän kasvu hidastuu – ennusteet satavuotiaaksi elämisestä uusiksi
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 09:15
    Takaisinvedot

    Älä hypi enää tällä hyppynarulla – Tukesilta varoitus

  • 08:19
    Koirat

    Kolme yllättävää faktaa koirien älykkyydestä – "Äärimmäisen vaikea nähdä koirasta"

  • 07:46
    Ruoka

    Sipuli kannattaakin pilkkoa näin – mullistavaa!

  • 06:31
    Nettiporno

    Miten kumppanin pornon katseluun tulisi suhtautua? "Voitaisiin nähdä enemmän mahdollisuutena"

  • Eilen19:30
    Nuoret

    Positiivisia uutisia: Nuorilla pyyhkii aiempaa paremmin