Onneton avioliitto voi altistaa sydänongelmille ja onnellinen liitto puolestaan suojata niiltä. Mikä tätä yhteyttä oikein selittää?
Läheisten ihmissuhteiden yhteys sydänterveyteen on havaittu monissa tutkimuksissa. Sepelvaltimotautia, joka tappaa eniten myös suomalaisia, on vähemmän onnellisesti naimisissa olevilla kuin eronneilla tai sinkuilla.
Vuonna 2014 Journal of Health and Social Behavior -julkaisussa ilmestynyt tutkimus vahvistaa näkemystä: kun yli tuhatta naimisissa olevaa 57–85-vuotiasta miestä ja naista seurattiin viiden vuoden ajan, onnettoman avioliiton havaittiin nostavan sydänsairauden riskiä.
Michigan State Universitysta johdetussa tutkimuksessa kerättiin tietoa osallistujien sydänterveydestä esimerkiksi kyselyin ja laboratoriokokein. Onnettomissa liitoissa oli puolisoiden kesken kritisointia ja vaativuutta, onnellisissa taas tuettiin toinen toista. Sydämen kannalta huonon avioliiton aiheuttamat harmit olivat suuremmat kuin hyvän liiton aiheuttamat positiiviset vaikutukset.
Yhteys avioliiton ja sydänterveyden välillä ei ole yksioikoinen. Utahin yliopiston professorit Timothy Smith ja Bryan Baucom kirjoittavat American Psychologist -lehdessä ilmestyneessä artikkelissa, että monet ominaisuudet, jotka tekevät ihmisistä hyviä ihmissuhteissaan, myös todennäköisesti saavat heidät elämään terveellisemmin. Terveydelle vahingolliset piirteet taas saattavat vaikuttaa myös siihen, ettei ihminen ole naimisissa.

