Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

Oma koira puraisi Lukkoa – mestarihyökkääjä Heikki Liedes hurjassa maalitahdissa: "Tunteikas päivä"

3:33Maalikooste: Lukko - KooKooMaalikooste: Lukko - KooKooTomi Natri /All Over Press
Julkaistu 26.10.2021 21:43

MTV URHEILU-STT

Rauman Lukon viime kaudella SM-liigan mestariksi kipparoinut Heikki Liedes palasi tiistaina Äijänsuolle C-kirjain rinnassaan. Tällä kaudella ikitaistelija Liedes kantaa kuitenkin KooKoon pelipaitaa.

KIERROSRAPORTTI: Jumbojoukkue yllätti sarjakärki TPS:n, KooKoo aiheutti lisää vaikeuksia Lukolle – näin SM-liigassa pelattiin tiistaina

Kaukalossa nähdyn perusteella Liedestä ei ainakaan liikoja jännittänyt, sillä hän viimeisteli ottelun viimeiseksi osumaksi jääneen 0–3-maalin heti päätöserän alkuun. Maalin jälkeen Liedes teki sen, mitä oli ennalta luvannutkin eli ei tuulettanut. Yleisö puolestaan palkitsi maalintekijän kuuluvilla aplodeilla.

Osuma oli Liedekselle jo kauden kymmenes. Tällä hän sivusi yhden liigakauden maaliennätystään.

– Iso peli, joka oli merkitty ennalta kalenteriin. Päivä oli kieltämättä tunteikas ja yleisö todella hieno. Se jaksoi kannustaa omiaan loppuun asti, Liedes tiivisti.

– Halusimme olla nyt aktiivisempia kuin edellisessä ottelussa Tapparaa vastaan. Annoimme Tapparalle aloitteet, ja kyllä me nytkin passivoiduimme johtoasemassa, Liedes jatkoi.

KooKoo teki kaksi ensimmäistä maaliaan erikoistilanteista. 0-1-osuman viimeisteli alivoimalla Kimi Koivisto, kun kukaan ei tullut hakemaan lukkopuolustaja Vili Saarijärven taakseen jättämää kiekkoa. 0–2 syntyi puolestaan ylivoimalla mailasta.

Kasperi Ojantakasen

Lukko oli joutunut alivoimalle, kun puolustaja Matthew Abt hankki harvinaisen tyhmän viiden minuutin jäähyn ja samalla ulosajon huidottuaan Aleksi Ainalia munaskuille.

Lisää aiheesta:

TPS pilasi Janne Niskalan juhlaillan Raumalla – Lukolle neljäs perättäinen tappioKooKoon vuodelle voitokas alku – sarjataulukossa valahtanut Pelicans hädässä: "Turha kikkailu on saatava pois"Mestarikapteeni otti yleisönsä Kouvolassa – "Ei tarvinnut paljoa itse maalien eteen tehdä"Eriskummallisen maalin tehnyt Liiga-hyökkääjä sai tuomarilta melkoisen lahjan: "Tällä kertaa ei ollut Jesse"Pelicans murskasi HIFK:n Lahdessa – 20-vuotias lupaus teki jäätävän esityön 3-0-osumaan: "Sivusilmällä näin, että kaverin puikot olivat auki"Nuorten Leijonien MM-kultamitalisti joutui yllätteän torjuntatöihin – SaiPan ratkaisija harmitteli: "Lukon nousu tasoihin oli meidän tyhmyyttämme"
LiigaLukkoKooKooJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • 17:45
    Tappara

    Tapparalla suuri ilta – näin Kristian Kuusela nostettiin legendojen joukkoon

  • 17:25
    HIFK

    Farssi SM-liigassa: HIFK-kannattajien touhu viivästyttää ottelua

  • 12:28
    Ilves

    Ilveksen tähtipelaaja sivuun

  • 10:54
    HIFK

    HIFK-pomolta viime hetken pakit – MTV:n studiosta armoton nälväisy

  • 07:20
    Tappara

    SM-liigalegendan paita nousee tänään hallin kattoon – "Tosi yllätyksenä tuli"