Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Oletko työtön? Lopeta sauhuttelu – tupakoivat työllistyvät muita huonommin

Tutkimuksessa tupakoivilla oli esimerkiksi enemmän terveys- ja asunto-ongelmia ja he olivat keskimäärin vähemmän koulutettuja.
Tutkimuksessa tupakoivilla oli esimerkiksi enemmän terveys- ja asunto-ongelmia ja he olivat keskimäärin vähemmän koulutettuja.MTV
Julkaistu 20.04.2016 16:59

MTV LIFESTYLE

Tupakointi saattaa asettaa työttömän työnhakijan savuttomia huonompaan asemaan. 

Yhdysvaltalaistutkimuksen mukaan tupakointi saattaa asettaa työttömän työnhakijan savuttomia huonompaan asemaan. Uusien tutkimustulosten perusteella tupakoivat saavat töitä epätodennäköisemmin ja myös työllistyvät huonommin palkattuihin töihin.

Tutkimus julkaistiin Jama Internal Medicine -lehdessä, ja se perustuu runsaan 200 työttömän yhdysvaltalaisen vuoden mittaiseen seurantaan. Osallistujista noin puolet tupakoi, kertoo Uutispalvelu Duodecim.

Seurannan päättyessä 56 prosenttia savuttomista oli löytänyt uuden työpaikan, mutta tupakoivista vain 27 prosenttia oli onnistunut työllistymään. Tupakoivat saivat lisäksi keskimäärin viisi dollaria alhaisempaa tuntipalkkaa kuin savuttomat, tutkijat havaitsivat.

Tupakalla
Shutterstock

Tulosten perusteella on mahdollista, että tupakointi vaikeuttaa työllistymistä, mutta tupakointi voi myös olla merkki muista seikoista, jotka ovat työnantajien silmissä ongelmallisia.

Tässä tutkimuksessa tupakoivilla oli esimerkiksi enemmän terveys- ja asunto-ongelmia ja he olivat keskimäärin vähemmän koulutettuja, mutta nämä eivät selittäneet tuloksia kokonaan. Senkin jälkeen, kun nämä ja monet muut taustamuuttujat huomioitiin analyysissa, tupakoivien todennäköisyys työllistyä oli noin neljänneksen pienempi kuin savuttomien.

Yhdysvaltalaisten tulokset ovat mielenkiintoisia, sillä vaikka työttömien on tiedetty tupakoivan tavallista useammin, tutkimuksista ei ole selvinnyt, voisiko tupakointi olla yksi työttömyyteen vaikuttava tekijä. Nyt julkaistujen tulosten perusteella niin saattaa olla.

Entä sähkötupakka – onko se ratkaisu? 

3:07Vain terva puuttuu – sähkötupakassa samoja haitta-aineita kuin tupakassa

Copyright Duodecim 2016. Kaikki oikeudet pidätetään. Materiaalin uudelleen julkaisu ja edelleen levittäminen on kielletty ilman kirjallista lupaa.

TyöUraTerveys ja hyvinvointiLifestyle

Lisää aiheesta:

Passiivisesta tupakoinnista paljastui uusi haittaUutta tutkimustietoa tupakoinnista – jo näin vähäinen määrä vaikuttaa elinikäänTupakoinnin vähentäminen pidentää elinikää "hieman" – jo yksi savuke on kuitenkin terveysriskiJos haluaa lopettaa tupakoinnin, tässä on ylivertainen motivaattoriTässäkö ylivoimainen keino tupakoinnin lopettamiseen? Tulokset lupaaviaVähäinenkin tupakointi lyhentää elämää

Tuoreimmat aiheesta

Työ
  • Eilen22:01
    Asian ytimessä.doc

    Näin työttömästä hitsaajasta tuli vahingossa netin kiistellyin kulttihahmo – Niilo22 kertoo dokumentissa elämänsä käänteistä

  • Eilen07:45
    Koulutus

    Näin ammattiin opiskelusta voi saada kunnon palkkaa – Saana Viljanen tienaa 2 400 euroa kuussa

  • ti06:13
    Varhaiskasvatus

    Yksityisen varhaiskasvatuksen uudesta työehtosopimuksesta neuvottelutulos

  • ma08:16
    Kuluttaminen

    Suomalaiset eivät vieläkään uskalla kuluttaa – elinkeinoelämä aivan eri linjoilla Suomen tilasta

  • ma05:49
    Uusivuosi

    Yli joka neljäs suomalainen uskoo elämänsä paranevan ensi vuonna – maailmantilanne synkistää