Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Oletko työtön? Lopeta sauhuttelu – tupakoivat työllistyvät muita huonommin

Tutkimuksessa tupakoivilla oli esimerkiksi enemmän terveys- ja asunto-ongelmia ja he olivat keskimäärin vähemmän koulutettuja.
Tutkimuksessa tupakoivilla oli esimerkiksi enemmän terveys- ja asunto-ongelmia ja he olivat keskimäärin vähemmän koulutettuja.MTV
Julkaistu 20.04.2016 16:59

MTV LIFESTYLE

Tupakointi saattaa asettaa työttömän työnhakijan savuttomia huonompaan asemaan. 

Yhdysvaltalaistutkimuksen mukaan tupakointi saattaa asettaa työttömän työnhakijan savuttomia huonompaan asemaan. Uusien tutkimustulosten perusteella tupakoivat saavat töitä epätodennäköisemmin ja myös työllistyvät huonommin palkattuihin töihin.

Tutkimus julkaistiin Jama Internal Medicine -lehdessä, ja se perustuu runsaan 200 työttömän yhdysvaltalaisen vuoden mittaiseen seurantaan. Osallistujista noin puolet tupakoi, kertoo Uutispalvelu Duodecim.

Seurannan päättyessä 56 prosenttia savuttomista oli löytänyt uuden työpaikan, mutta tupakoivista vain 27 prosenttia oli onnistunut työllistymään. Tupakoivat saivat lisäksi keskimäärin viisi dollaria alhaisempaa tuntipalkkaa kuin savuttomat, tutkijat havaitsivat.

Tupakalla
Shutterstock

Tulosten perusteella on mahdollista, että tupakointi vaikeuttaa työllistymistä, mutta tupakointi voi myös olla merkki muista seikoista, jotka ovat työnantajien silmissä ongelmallisia.

Tässä tutkimuksessa tupakoivilla oli esimerkiksi enemmän terveys- ja asunto-ongelmia ja he olivat keskimäärin vähemmän koulutettuja, mutta nämä eivät selittäneet tuloksia kokonaan. Senkin jälkeen, kun nämä ja monet muut taustamuuttujat huomioitiin analyysissa, tupakoivien todennäköisyys työllistyä oli noin neljänneksen pienempi kuin savuttomien.

Yhdysvaltalaisten tulokset ovat mielenkiintoisia, sillä vaikka työttömien on tiedetty tupakoivan tavallista useammin, tutkimuksista ei ole selvinnyt, voisiko tupakointi olla yksi työttömyyteen vaikuttava tekijä. Nyt julkaistujen tulosten perusteella niin saattaa olla.

Entä sähkötupakka – onko se ratkaisu? 

3:07Vain terva puuttuu – sähkötupakassa samoja haitta-aineita kuin tupakassa

Copyright Duodecim 2016. Kaikki oikeudet pidätetään. Materiaalin uudelleen julkaisu ja edelleen levittäminen on kielletty ilman kirjallista lupaa.

Lisää aiheesta:

Passiivisesta tupakoinnista paljastui uusi haittaUutta tutkimustietoa tupakoinnista – jo näin vähäinen määrä vaikuttaa elinikäänTupakoinnin vähentäminen pidentää elinikää "hieman" – jo yksi savuke on kuitenkin terveysriskiJos haluaa lopettaa tupakoinnin, tässä on ylivertainen motivaattoriTässäkö ylivoimainen keino tupakoinnin lopettamiseen? Tulokset lupaaviaVähäinenkin tupakointi lyhentää elämää
TyöUraTerveys ja hyvinvointiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Työ
  • Eilen09:58
    MTV Uutisextra

    Jyri Häkämies vaatii veroihin alennuksia – "Kasvukaasua"

  • pe19:33
    MTV Uutisextra

    EK:n Häkämies linjaa etätöistä ja vaatii EU:n näppejä irti niistä – "Pitää paikallisesti päättää"

  • pe13:37
    Työllisyys

    Ennuste povaa tyrmäystä hallituksen tavoitteelle

  • pe13:36
    Orpon hallitus

    Orpo lupasi 100 000 työpaikkaa – uusi ennuste näyttää 9 000:ta

  • pe10:17
    Kela

    Kelan Lehtonen aikoo tarttua vaimonsa ja äitinsä neuvoon – "Täytyy tuota sordiinoa omiin kommentteihin lisätä"