Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Oikeus linjasi: Breivikiä ei ole kohdeltu epäinhimillisesti vankilassa

Breivik on valittanut muun muassa liian tiukasta eristyksestään ja kirjeenvaihdon rajoittamisesta.
Breivik on valittanut muun muassa liian tiukasta eristyksestään ja kirjeenvaihdon rajoittamisesta. AFP / Lehtikuva
Julkaistu 01.03.2017 13:12(Päivitetty 01.03.2017 15:20)

MTV UUTISET – STT

Joukkomurhaaja Anders Behring Breivikin kohtelu vankilassa Norjassa ei ole ollut epäinhimillistä, linjasi vetoomustuomioistuin keskiviikkona.

Tuomio on päinvastainen kuin Oslon käräjäoikeudella, joka käsitteli Breivikin valitusta viime vuonna. Norjan valtio valitti käräjätuomiosta ja sai nyt voiton. 

– Breivik ei ole - eikä ole ollut - kidutuksen, epäinhimillisen toiminnan tai nöyryyttävän toiminnan kohteena, vetoomustuomioistuin linjasi. 

Oikeusprosessi saattaa jatkua korkeimmassa oikeudessa. Breivikin asianajaja Öystein Storrvik kertoi heti tuomion julistamisen jälkeen, että Breivik, 38, valittaa tuomiosta korkeimpaan oikeuteen. 

Breivik tappoi 77 ihmistä Oslossa ja Utöyan saarella kesällä 2011. Hänet tuomittiin 21 vuodeksi vankilaan seuraavana vuonna.  

Häntä on pidetty alusta asti erillään muista vangeista. Joukkomurhaaja on pitänyt tiukkaa eristystä vankilassa epäinhimillisenä ja vedonnut Euroopan ihmisoikeussopimukseen.  
Valtio on perustellut eristämistä sillä, että Breivik on erittäin vaarallinen vanki.

Helpotus uhrien omaisille

Asianajaja Storrvik ilmaisi tammikuussa oikeudessa huolensa, että hänen asiakkaansa mielenterveys on horjunut eristyksen takia. Vetoomustuomioistuin katsoi kuitenkin tuomiossaan, että pitkästä eristyksestä huolimatta Breivikin mielenterveyden tila on "vakaa". 

– Väkivallanteot Breivikiltä ja Breivikiä kohtaan ovat olleet iso riski koko vankilassa olemisen ajan. Yhteiskunnalliset syyt puhuvat sen puolesta, että Breivikiä on estettävä luomasta äärioikeistolaista verkostoa vankilassa ja sen ulkopuolella, oikeus perusteli eristyksen hyväksyntää. 

Käräjäoikeuden viimevuotinen tuomio oli järkytys uhrien omaisille ja hyökkäyksistä selvinneille. Siksi päinvastainen tuomio otettiin hyvillään vastaan. 

– Olen hyvin, hyvin helpottunut, sanoi Lisbeth Röydeland, joka edustaa yhtä uhrien tukiryhmää.  

Lisää aiheesta:

Joukkomurhaaja Breivik yrittää jälleen päästä vapaaksi – näin syyttäjä kommentoiVG: Breivikin riskiarviointi uusiksi – psykologin ja asianajajan suhde paljastuiJoukkomurhaaja Anders Breivik haluaa pois eristyksestäNorjan korkein oikeus ei ota käsittelyyn Breivikin valitusta ihmisoikeuksien rikkomisestaNorja on lieventänyt Breivikin eristystä – joukkomurhaaja valitti muun muassa kylmästä kahvistaBreivik on osittain voittanut oikeusjuttunsa Norjan valtiota vastaan
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 06:06
    Hirmumyrskyt

    Kuvat näyttävät taifuunituhot: Filippiineillä kuolleita jo yli 140

  • 05:38
    Ilmastonmuutos

    Maailman johtajia kokoontuu Brasiliaan – Stubb mukana

  • Eilen23:55
    Lento-onnettomuudet

    Rahtikone syöksyi maahan Yhdysvalloissa – 11 kuollut

  • Eilen22:13
    Ukrainan sota

    Ukraina kiistää joukkojensa joutuneen saarretuksi Pokrovskissa

  • Eilen20:40
    Avaruus

    Musta hirviö leimahti kymmenen biljoonan auringon voimalla