Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Nuorten puuseppien taidonnäytteitä

JKA 4.5.2007
JKA 4.5.2007MTV3
Julkaistu 04.05.2007 10:21(Päivitetty 06.05.2007 18:45)

Modernin perinnetalon sisustukseen osallistuu vahvasti Seinäjoen ammattikorkeakoulu, jossa koulutetaan – monen muun alan lisäksi – niin sisustustekstiili- kuin vaatetuspuolen ammattilaisia kuin kalustemuotoilijoita. Oppilaitoksella on useita toimipisteitä, mutta kalustemuotoilijoita koulutetaan sopivasti maan kaiketi perinteikkäimmässä huonekalukunnassa, Jurvassa. Siellä toimivat myös puusepänalan ja koristeveiston opetusohjelmat.

Kannustalojen sisustussuunnittelijan kanssa sovittiin aluksi paneloinnin tekemisestä. Yhteistyö laajeni sitten myös huonekaluihin. Kalustemuotoilun 3. vuosikurssin oppilas Matti Korpela esittelee mallinnusta, jossa näkyvät opiskelijoiden osa-alueet: "Lastenhuoneen kaapit ja sängyt tulevat meiltä, samoin kirjahyllyt ja erilaiset tasot."

JKA 4.5.2007JKA 4.5.2007MTV3

Saman vuosikurssin oppilas Aleksanteri Alanen kertoo paneloinnista: "Se poikkeaa tavanomaisesta sillä tavalla, että seinälle on pystytetty niin sanottuja kehyksiä. Massiivikoivusta tehty paneeli on mdf-levyn varassa ja asennetaan seinään elementteinä." Panelointi kiertää lähes koko talon puolikorkuisena – vain eteisessä se yltää kattoon asti yhdessä suuren peilin kanssa.

Tämän kaltainen moniosaaminen, jossa sama ihminen tai sama työryhmä suunnittelee sisustusmateriaalit, valmistaa ne ja asentaa vielä paikalleenkin on harvinaista herkkua – ja opettavaista: "Tässä on todellakin otettava huomioon myös asennustyön helppous tai vaikeus. Suunnittelutyössähän ajatellaan useimmiten vain ulkonäköä."

JKA 4.5.2007

Haastavimmaksi opiskelijat ovat kokeneet sen, että sisustussuunnittelijan tekemän pohjatyön yhtenäinen linja on kyettävä säilyttämään myös kalusteissa. Niiden pitää sopia linjaan ja tukea suunnitelmaa. Toisaalta myös ajoittaminen on ollut haasteellista, sillä varsin mittava hanke on sovitettava muuhun opiskeluun.

"Pääasiassa olemme lähettäneet suunnittelijalle 3D-kuvat, joista hänen on helppo hahmottaa. mistä on oikein kysymys", Korpela kertoo. "Häneltä on tullut sekä hyväksyvää että kieltävää palautetta... pääasiassa kuitenkin hyväksyvää. Sitten on haettu yhteisesti paras ratkaisu."

Kumman näköinen talosta sitten tulee, opiskelijoiden vai sisustussuunnittelijan?

"Kokonaisuus on ilman muuta sisustussuunnittelijan näköinen, mutta meidän suunnittelemiemme huonekalujen osalta se on tietysti meidän näköisemme."

Lisätietoja:
Seinäjoen ammattikorkeakoulu: www.seamk.fi
Seinäjoen koulutuskeskus: www.sedu.fi

(JKA 4.5.2007)

Lifestyle

Lisää aiheesta:

"Pierukävely" voi helpottaa vatsavaivojaNopea konsti irrottaa viinirypäleet tertusta – testaa nerokas kikka!Millaisia virheitä kodin valaistuksessa voi tehdä? "Yksi tosi tyypillinen moka"Joulukinkun jämistä kebabia! Ota Huomenta Suomen ja Chef Wallinin ohje talteenAutoilija, ovatko nämä järjestelmät pois päältä autossasi? Nyt kannattaa miettiä uudelleenNooran ja Petran helposta lohikakusta tuli viraalihitti – luotto-ohje peräisin 1980-luvulta
JKA 4.5.2007
MTV3

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • Eilen18:59
    Vatsavaivat

    "Pierukävely" voi helpottaa vatsavaivoja

  • Eilen17:06
    Ruokaniksit

    Nopea konsti irrottaa viinirypäleet tertusta – testaa nerokas kikka!

  • Eilen14:03
    Sisustus

    Millaisia virheitä kodin valaistuksessa voi tehdä? "Yksi tosi tyypillinen moka"

  • Eilen13:13
    Joulukinkku

    Joulukinkun jämistä kebabia! Ota Huomenta Suomen ja Chef Wallinin ohje talteen

  • Eilen11:59
    Liikenneturvallisuus

    Autoilija, ovatko nämä järjestelmät pois päältä autossasi? Nyt kannattaa miettiä uudelleen