Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nuoret myivät hurjia määriä amfetamiinia, ekstaasia ja LSD:tä netissä – päätekijä alaikäinen

Amfetamiinia oli salakuljetettu Suomeen lasivaasiin valetussa kynttilässä.
Amfetamiinia oli salakuljetettu Suomeen lasivaasiin valetussa kynttilässä.Tulli
Julkaistu 07.12.2016 10:40

MTV UUTISET

Poliisi epäilee joukkoa nuoria henkilöitä useiden kilojen huumekaupasta. Pääepäillyn epäillään tilanneen ja levittäneen salatun Tor-verkon kautta huomattavia määriä erilaisia huumeita.

Huumekauppa lähti selviämään, kun tulli takavarikoi Helsinki-Vantaan lentokentällä lähes kolmen kilon amfetamiinilähetyksen, joka oli saapunut pikarahtilähetyksenä Hollannista. Amfetamiini oli kätketty lähetyksessä olleen lasivaasin sisään valettuun kynttilään.

Esitutkinnassa selvitettiin, että kyseisen huumausainelähetyksen vastaanottaja oli pääkaupunkiseudulla asuva nuori mies. Hän oli tilannut kesän ja syksyn aikana Tor-verkon kautta Keski-Euroopasta usealla kerralla esimerkiksi amfetamiinia, LSD:tä ja ekstaasia eli MDMA:ta sekä tabletti- että kidemuodossa.

Esitutkinnan selvityksen mukaan mies oli myynyt aineita Tor-verkossa toimivalla Silkkitie-kauppapaikalla. Hän oli myynyt 1,7 kiloa amfetamiinia, 290 grammaa MDMA:ta, 500 ekstaasitablettia, 1000 LSD-lappua sekä 3500 Xanor-tablettia. Huumeet toimitettiin ostajille pääasiassa postitse ja maastokätköjen avulla. Huumausaineiden myynnistä rikoshyötyä epäillään saadun yhteensä 83 000.

huumeet-3 Tullin kuvaa
Amfetamiinia oli kynttilän sisällä 2,924 kiloa.Tulli

Pääepäilty alaikäinen

Pääepäilty on 17-vuotias mies, jota epäillään muun muassa kuudesta törkeästä huumausainerikoksesta. Edelleen tutkintavankina olevan miehen uskotaan toimineen huumeiden tilaajana ja levittäjänä.

Päätekijän lisäksi on kuulusteltu useita 15–20-vuotiaita nuoria epäiltynä osallisuudesta huumeiden maahantuontiin. Epäiltynä on kuulusteltu kaikkiaan seitsemää henkilöä.

Tutkinnassa Suomessa takavarikoitiin yhteensä yli kuusi kiloa amfetamiinia. Lisäksi Saksassa on takavarikoitu 350 grammaa amfetamiinia, 1 000 ekstaasitablettia ja 70 grammaa MDMA:ta. Takavarikoitujen huumausaineiden arvo katukaupassa olisi ollut noin 188 000 euroa.

Tapaus on siirtynyt syyteharkintaan Itä-Uudenmaan syyttäjänvirastoon.

huumeet Tullin kuvaaTullin valokuva amfetamiinista kokonaisuudessaan.Tulli

Lisää aiheesta:

Tulli paljasti valtavan huume-erän – "Kymmeniä tuhansia käyttöannoksia"Liikemiehen miljoonabisneksen karu arki: Video näyttää, kuinka ankeassa varastokopissa koplan hankkimat pakkaajat pussittivat huumeitaTulli nappasi kilokaupalla huumeita satamassa – löysi myös huumetabletteja, joista ei olisi ollut käyttäjälle mitään iloaTulli käräytti marihuanaa salakuljettaneen ringin – aineen arvo miltei 1,5 miljoonaa euroaTulli paljasti laajan salakuljetuksen: Huumeita lähetettiin Suomeen kynttilöihin piilotettuina – tilattiin TOR-verkossa, maksettiin bitcoineillaSuuren nettihuumekaupan taustalta paljastui tavallinen nuoripari Kymenlaaksosta – Tulli löysi 4,5 kiloa ekstaasia ja 3500 LSD-lappua
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 11:39
    Anneli Auer

    Auer-syyttäjä: Vanhin sisaruksista myi lohdutuksia nuoremmilleen perheenisän murhan jälkeen – MTV seuraa

  • 11:34
    Varkaudet

    Valtaisa koruvarkaus kultasepänliikkeestä Seinäjoella – poliisi pyytää havaintoja

  • 07:57
    Varkaudet

    Huolestuttava rikosilmiö levinnyt Ruotsista Suomeen: "Hyöty mitätön verrattuna tuhoon"

  • 06:18
    Liikennerikokset

    Mies jahtasi pysäköinninvalvojaa, raivopäinen teko paisutti sakon 28 000 euroon – kauhunhetket videolla

  • Eilen20:03
    Museot

    KRP:n entinen taiderikostutkija arvioi Louvren taideryöstön motiiveja – "Tämä on nöyryytys"