Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Norsujen on maksettava ylläpidostaan" – Zimbabwe myy 2,7 miljoonalla dollarilla norsuja Kiinaan ja Dubaihin

0:37Norsut pääsivät vapaiksi kuljetusrekan kolaroitua moottoritielläNorsujen kuljettaminen ei ole aina helppoa. Uutisoimme viime vuonna kuljetusrekasta vapaaksi päässeistä norsuista Espanjassa.
Julkaistu 21.05.2019 08:25

MTV UUTISET – CNN

Zimbabwe on tehnyt 2,7 miljoonan dollarin kaupat yli 90 norsun myymisestä Kiinaan ja Dubaihin, maan viranomaiset kertovat.

Rahat käytetään maan puistojen ja villieläinten suojeluun, kertoi Zimbabwen kansallispuistoista vastaava viranomaisen edustaja Tinashe Farawo.

Farawon mukaan heillä on ollut vaikeuksia hallita norsupopulaatiota kansallispuistoissa, ja näiden kuuden vuoden aikana suoritettavien kauppojen avulla kustannetaan jäljelle jäävien norsujen ylläpidon.

– Meillä on ongelmia norsupopulaation hallinnassa. Jotta resurssejamme voitaisiin käyttää kestävästi, norsujen on maksettava ylläpidostaan, Farawo sanoi CNN:lle. 

Lue myös: Erikoinen pelastusoperaatio Thaimaassa: Kuusi pientä norsua juuttui useiksi päiviksi mutaan – lopulta hätiin tulivat puistonvartijat

Kansallispuistoissa kärsitään veden puutteesta, joten norsuille täytyy etsiä veden lähteitä muualta. Se tuottaa paljon kustannuksia puistolle.

Turismiministeri Prisca Mupfumira kertoi, että maassa on tällä hetkellä 85 000 norsua, mutta resursseja on vain 55 000 norsun ylläpitoon.

Kiinaan ja Dubaihin lennätettiin vuosien 2012–2018 välillä yhteensä 98 norsua, jotka maksoivat 13 000–41 500 dollaria yksilö.

Lisää aiheesta:

Turisti kaatoi olutta norsun kärsään Keniassa – kansa raivostuiZimbabwe lopettaa 200 norsua kuivuuden ja elintarvikepulan takiaKarhunpentujen hätähuudot toivat pelastajat paikalle – "Tarvitsevat elinikäistä hoitoa"Botswana uhkaa lähettää 20 000 norsua SaksaanAustralian palot saattavat tehdä koaloista erittäin uhanalaisen lajin – maan hallitukselta 50 miljoonaa dollaria villieläinten ja luonnon toipumisen edistämiseenBotswanassa harkitaan norsujen metsästyksen sallimista – luonnonsuojelijat luonnehtivat ehdotusta tuhoisaksi
ZimbabweKansallispuistotUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Zimbabwe
  • 28.8.23:49
    Luonto ja eläimet

    Turisti kaatoi olutta norsun kärsään Keniassa – kansa raivostui

  • 8.4.03:01
    Kuolemantuomio

    Ihmisiä teloitettiin viime vuonna eniten vuosikymmeneen – kärjessä tutut maat

  • 14.09.202420:26
    Luonto ja eläimet

    Zimbabwe lopettaa 200 norsua kuivuuden ja elintarvikepulan takia

  • 27.08.202306:34
    Vaalit

    Zimbabwessa istuva presidentti voitti vaalit, jotka eivät tarkkailijoiden mukaan täyttäneet demokratian vaatimuksia

  • 15.04.202212:51
    Liikenneonnettomuudet

    Pääsiäiskirkkoon matkalla ollut täyteen ahdettu bussi syöksyi rotkoon – ainakin 35 kuoli ja yli 70 loukkaantui Zimbabwessa