Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nokia sai täyteen 30 sopimusta 5G-verkkotoimituksista

Julkaistu 28.03.2019 16:00
Toimittajan kuva

Markus Lehtiniitty

markus.lehtiniitty@mobiili.fi

mlehtiniitty

Nokia on kertonut sopineensa 30 erillistä kaupallista 5G-sopimusta. Määrä tuli täyteen aiemmin tällä viikolla julkistetulla sopimuksella Itävallan A1-operaattorin kanssa. Nokian mukaan kasvava sopimusmäärä kuvastaa 5G-käyttöönottojen etenemistä sekä operaattorien luottoa Nokian teknologiaan.

Nokian sopimuksista 16 sopimuksen osalta se on myös kertonut julkisesti asiakkaan eli operaattorin nimen.

”Tämä saavutus on Nokialle ylpeyden hetki yhtiönä”, kommentoi toimitusjohtaja Rajeev Suri. ”Näiden sopimusten, jotka luovat uusia kumppanuuksia ja jatkavat jo olemassa olevia asiakassuhteita ympäri maailmaa, myötä voimme nähdä 5G:n lupausten muuttuvan todeksi. Monet 30 kaupallisesta 5G-sopimuksesta, joita tänään juhlistamme, sisältävät useampia osia laajasta alusta loppuun asti ulottuvasta tuoteportfoliostamme asiakkaiden kääntyessä Nokian puoleen 5G-investointisyklinsä jokaisessa vaiheessa.”

Nokian kanssa kilpailevista verkkolaitevalmistajista tärkeimpiä ovat markkinajohtaja Huawei sekä ruotsalainen Ericsson.

Huawei kertoi jo helmikuun lopun Mobile World Congress -messujen yhteydessä, että sillä on yli 30 sopimusta 5G-toimituksista ympäri maailmaa.

Ericsson puolestaan listaa tällä hetkellä 16 ilmoitettua 5G-sopimusta, joista se on kertonut myös asiakkaan nimen. Tässä suhteessa se on nyt siis samalla viivalla Nokian kanssa.

5G-käyttöönottojen etulinjassa kuljetaan Etelä-Koreassa, Kiinassa, Yhdysvalloissa ja Euroopassa Pohjoismaissa. Suomessakin operaattorit ovat jo 5G-verkkonsa avanneet, mutta päätelaitteita ei ole vielä saatavilla.

Etelä-Koreassa Samsung on tuomassa Galaxy S10 5G:n myyntiin 5. huhtikuuta, ja se on näillä näkymin ensimmäisenä maailmassa myyntiin tuleva 5G-älypuhelin. Laajemmin 5G-älypuhelimia alkaa ilmestyä markkinoille vuoden toisen puoliskon ja erityisesti ensi vuoden aikana.

5G-verkoissa Nokia ja Ericsson ovat vahvoilla erityisesti Yhdysvalloissa, jonka markkinoilta Huawei on käytännössä ulkona johtuen Yhdysvaltojen hallinnossa esiintyvistä epäilyistä kiinalaisen Huawein laitteita kohtaan. Yhdysvallat on pyrkinyt saamaan myös muita maita mukaan Huawein vastaiseen rintamaansa, mutta toistaiseksi ainoastaan Australia ja Uusi-Seelanti ovat lähteneet varsinaisten kieltojen tielle.

Lisää aiheesta:

Nokialle kitkerää kritiikkiä Etelä-Koreasta: 5G-verkkolaitteet myöhässä ja suorituskyky pettymys5G yleistyy vääjäämättä – verkkokapasiteetille kova tarve: Nokiaa odottaa ”eräänlainen positiivinen kierre”Nokia-puhelinten tuleva myynninkasvu voi syntyä yllättävässä paikassa – ”Nyt on tärkeää, että kaikki menee nappiin”Elisa tuo OnePlussan 5G-älypuhelimen myyntiin huhti-kesäkuussa5G-taajuudet tulivat käyttöön vuodenvaihteessa – operaattorit laajentavat verkkojaan useilla paikkakunnilla, päätelaitteita kuluttajille odotetaan vieläNokia mukana yhtenä toimittajana myös AT&T:n 5G-verkoissa – jenkkioperaattorit kiirehtivät 5G-verkkojen rakentamista
DigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Digi
  • Eilen18:55
    Verkkohuijaukset

    Nyt tarkkana! Verohallinnolta tuleva viesti voi olla huijaus

  • Eilen12:49
    Teknologia

    Orpo STT:lle: Iso osa datakeskusinvestoinneista haluttuja huoltovarmuuden kannalta

  • Eilen10:13
    Verkkohuijaukset

    Saitko vakuutusyhtiöltä tällaisen viestin? Varoitus!

  • ti19:16
    Puhelimet

    Samsungilta erikoinen tuotejulkistus: Tässä on "kolmesti aukeava" älypuhelin

  • ma19:48
    Huijaukset

    Suomalaiskeksintö voitti kilpailun: Vähentänyt merkittävästi puhelinhuijauksia