Saksalainen autonvalmistaja, Mercedes-Benziä tunnetuimpana brändinään käyttävä Daimler on valittanut Euroopan unionin kilpailuviranomaisille Nokian toiminnasta mitä tulee patenttien lisensoitiin.
Nokia pyrkii laajentamaan kannattavaa patenttisalkun lisensointiaan voimakkaasti puhelimista ja muista mobiililaitteista useisiin uusiin tuotekategorioihin, joissa yhteyksillä mobiiliverkkoon ja laajemmin tietotekniikalla on kasvava merkitys. Autot ovat luonnollisesti yksi tällainen alue.
Daimlerin ja Nokian välinen kiista liittyy standardien kannalta välttämättömien essentiaalipatenttien lisensointiin. Puhelinalalla niiden lisensointiin on vakiintuneet käytännöt, mutta laajemmin tilanne on epäselvempi.
”Haluamme selvennyksen, kuinka televiestintästandardien essentiaalipatenttien lisensointi autoteollisuudessa tulisi hoitaa”, kommentoi Daimler lausunnossaan. ”Reilu ja tasapuolinen pääsy näihin standardeihin kaikille käyttäjille on ennakkoedellytys verkottuneeseen ajamiseen liittyvien tuotteiden ja palvelujen kehittämisessä.”
Nokian näkemys asiasta on, että Daimler yrittää vain keplotella itselleen vähemmän maksettavaa patenteista.
”Vaikka tarjoamme laajan joukon vaihtoehtoja autonvalmistajille, mukaan lukien heidän tärkeimpien alihankkijoiden kautta, Daimler on vastustanut lisensoimasta Nokian keksintöjä, joita se jo hyödyntää”, kommentoi Nokia Technologiesin viestintäjohtaja Mark Durrant uutistoimisto Reutersille. ”Daimlerin syytökset valituksessa EU:lle ovat yksinkertaisesti viimeisin keino yrittää välttyä lisenssin hankkimiselta.”
Patenttien, teknologian ja brändin lisensoinnin sisältävä Nokia Technologies -yksikkö toi Nokialle viime vuonna 1,5 miljardin euron liikevaihdon ja 1,2 miljardia euroa liikevoittoa. Sen osuus koko Nokian oikaistusta (ei-IFRS) liikevoitosta oli viime vuonna selvästi yli puolet. Kun suurimmat älypuhelinvalmistajat ovat jo solmineet lisenssopimuksen Nokian kanssa, hakee Nokia uutta kasvua lisensoinnista uusille tuotealueille. Autojen lisäksi tällaisia ovat esimerkiksi lukemattomat esineiden internetin laitteet.
Mielenkiintoisesti Nokialla ja Daimlerilla on lähihistoriassa myös merkittävä yhtymäkohta. Nokia myi HERE-karttayksikkönsä Audin, BMW:n ja Daimlerin yhteenliittymälle 2,8 miljardilla eurolla vuonna 2015.
Uusimmat
-
09:26
Suomen "sulku" ei ole mitään verrattuna Euroopan lockdowneihin – ranskalaiset pelkäävät 55 kauhun päivän toteutumista uudelleen
-
09:23
Hasbro nimesi ikonisen Toy Story -hahmon uudelleen – "pelkkä Perunapää" johti someraivoon, vaikka kyseessä oli väärinkäsitys
-
09:21
Iltalehti: Bitcoin-miljonäärinä esiintynyt Toni paljastui huijariksi, miljoonien sijaan velkomustuomioita
-
09:13
Kuva: Mercedes paljasti yksityiskohdan uudesta autostaan – värityksessä ripaus aiempaa hohtoa
-
Hae mukaan Suomen kaunein koti -sarjan uusille kausille: haemme mukaan sekä kauniita koteja että kesämökkejä! Mainos
-
08:53
Rosanna Kulju osti itselleen kodin – asunto sijaitsee Helsingin kantakaupungissa
-
08:33
72-vuotias suomalaisnainen joutui Microsoft-huijauksen uhriksi – näin yleinen huijaus toimii
-
08:31
"Trumpin puheessa oli yksi erityisen vastenmielinen piirre" – Maailmanselittäjät purki ex-presidentin puheen osiin
-
08:06
Formulakuskin auto lähti täysin lapasesta – ”Hän nousi ilmaan kuin lentokone”
-
08:06
Yöllinen tulipalo Sievissä: Omakotitalon asukkaat heräsivät palovaroittimen hälytykseen ja havaitsivat liekit
-
07:52
Suomen MM-hopeahiihdossa hieno taustatarina – "Suksen päällä näytti lukevan Perttu"
-
07:42
Missikaunotar Sara Siepin hehkeä lomakuva kerää kehuja: "Kaunis"
-
07:20
Aseistettu kukko tappoi omistajansa Intiassa: Sivalsi miestä nivusiin
-
07:19
NHL:n yön suomalaiset: Kevin Lankinen taas muurina NHL-uransa kovimmassa tulituksessa
-
07:03
Miksi toisia sattuu hammaslääkärissä enemmän? Syy piilee näissä asioissa
-
07:01
Vieressä oli sensaatio tekeillä – yksi huudahdus herätti Krista Pärmäkosken huomion
-
06:47
Pettääkö Kiina ilmastolupauksensa? Sanat ja teot ristiriidassa – naapurissa näytetään parempaa mallia: "Avaa tietä muutokselle"
-
06:27
Täyssähköautojen määrä Suomessa kaksinkertaistui vain vuodessa
-
06:27
Kommentti: Mäen ja Hakolan MM-menestys poikkeuksellinen jackpot – hopeahuumaan olisi ollut osuvampikin Suomi-rapin hitti
-
06:22
Valko-Venäjän oppositiojohtaja Tsihanouskaja saapuu vierailulle Suomeen
-
Lataa lisää