Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nina Mikkonen kotitalon myynnistä: Tunnemme suurta haikeutta

Nina Mikkonen.
Nina Mikkonen.Lehtikuva
Julkaistu 19.06.2013 16:16(Päivitetty 21.09.2013 11:30)

Miehensä Timo T.A:n omaishoitajana toimiva Nina Mikkonen valmistautuu hyvästelemään kotinsa ja uskaltaa viimein haaveilla muutaman päivän lomasta.

Nina ja Timo T.A. Mikkosen perheessä juhannukseen valmistaudutaan perhepiirissä puuhastellen. Monien muiden suomalaisten tapaan myös Mikkosten juhannusperinteisiin kuuluvat keskeisesti sauna, vihta ja grilliruoka. Kaiken kruunaa Ninan leipoma mansikkamarenkikakku.

– Meillä on ideaalitilanne, koska meillä on mökki ja koti samassa, Nina kuvailee.

Tämä juhannus saattaa olla viimeinen, jonka Mikkoset viettävät Myrskylässä sijaitsevassa omakotitalossaan. Ajatusta Pilvilinnaksi kutsutun kodin myymisestä on kypsytelty mielissä jo jonkin aikaa. Perhe luopuu kodistaan ristiriitaisin tuntein, sillä metsän siimeksessä ja järvimaisemaa ihastellen on ollut hyvä asua.

– Tunnemme suurta haikeutta, mutta myös helpotusta, sillä päätös on nyt tehty.

Nina tietää, että ratkaisu on oikea. Elämä tulee helpottumaan, kun Mikkoset pääsevät parempien kulkuyhteyksien päähän ja Timon T.A:n kannalta parhaan erikoissairaanhoidon piiriin.

– Talo on Timon rakkaudenosoitus minulle ja pojille. Jos sen uudet asukkaat saavat kokea sen saman rauhan ja rakkauden, jota me olemme talossa asuessamme tunteneet, niin olemme laittaneet hyvän kiertämään.

Syksyllä tulee kuluneeksi kaksi vuotta siitä, kun Mikkosten elämä meni kerralla uusiksi. Tuolloin Timo T.A. sai vakavan sairauskohtauksen yhteydessä useita aivoinfarkteja ja sokeutui. Siitä alkoi Mikkosten henkiinjäämistaistelu, joka on jatkunut näihin päiviin asti.

Myös kulunut kevät jää heidän mieliinsä haasteellisena ajanjaksona.

– Sairastelimme koko perhe, ja Timo joutui sairaalahoitoon useampaan otteeseen. Pahimmin pelästyimme, kun Timo menetti puhekykynsä. Onneksi se palautui, Nina sanoo.

Perheen arjen ja yrityksen pyörittämisen lisäksi Nina toimii miehensä omaishoitajana. Myös kasvavat pojat, Matias ja Mikael, vaativat paljon äidin huomiota.

– Raskaasta elämäntilanteesta huolimatta pojat saivat hienot päättötodistukset. Matias teki myös demon Maki Kolehmaisen hänelle tekemästä Dissa-biisistä. Mikael puolestaan on maalannut tauluja kesänäyttelyynsä Lahden kaupunginkirjastoon.

Omaa jaksamistaan Nina ei ole kiireen keskellä ennättänyt miettiä.

– Tämä elämäntilanne on yhtä ruuhkaminuuttia, jossa omaa vointia voi tunnustella vain ohikiitävän hetken. Niin se on parempikin, ettei järkyty toimintakyvyttömäksi.

Valoa on haasteista huolimatta näkyvissä, ja Nina on jo uskaltanut tehdä varovaisia kesälomasuunnitelmiakin.

– En ole vielä käyttänyt ainuttakaan omaishoitajalle kuuluvaa vapaapäivää. En ole ollut valmis ajatukselle, että Timo vietäisiin pois kotoa.

– Nyt olen löytänyt paikan, jossa hoidettavia ei vain makuuteta ja syötetä, vaan myös harjoitutetaan fyysisesti. Olemme jo niin sanotusti koeponnistaneet paikan ja sen turvin vietän poikien kanssa kuusi lomapäivää. Emme ole vielä lyöneet lukkoon muuta kuin reissun Linnanmäelle.

Mikkosten talon myynnistä kertoi ensimmäisenä Ilta-Sanomat.

(MTV3-INKA NURMISTO)

Lisää aiheesta:

Maajussi-pari Niina ja Kalle paljastavat, miten vauva-arki on muuttanut heidän parisuhdettaanAntti Railio oli pohjilla, kunnes uusi rakkaus muutti elämän – on nyt onnellisesti naimisissa ja pian 7-lapsisen suurperheen isä: "Nyt on avattu uusi sivu elämässä"Pakoon ahdistavia muistoja – suomalaisperhe myy koko elämänsä: ”Aika vaihtaa maisemaa ja aloittaa alusta""Paljon halataan ja pussataan isiä" – Timo T.A. Mikkosen perheessä ollaan kiitollisia jokaisesta aamustaMaajussi-Osmon koskettava rakkaustarina – onnettomuus, yllätyshäät ja down-lapsiPetterin ja Eevan koskettava tarina: Muistisairaat ovat sankareita
Nina Mikkonen

Tuoreimmat aiheesta

Nina Mikkonen
  • 20.8.15:03
    Janne Kataja

    Janne Katajan lapsen äiti on pysytellyt poissa julkisuudesta – nyt parista julkaistiin yhteiskuva

  • 12.8.21:40
    Viiden jälkeen

    Nina Mikkonen sairastaa essentiaalista vapinaa – näin se vaikuttaa arkeen

  • 26.7.15:06
    Podcastit

    Martina Aitolehden äiti avautuu podcastissa Steffi-tyttärensä päihdehelvetistä ja kuolemasta

  • 12.05.202418:06
    Timo T.A. Mikkonen

    Nina Mikkonen julkaisi vuosien takaisen kuvan edesmenneen puolisonsa Timo T. A. Mikkosen kanssa

  • 21.04.202411:05
    Timo T.A. Mikkonen

    Nina Mikkonen opiskelee kuolindoulaksi: "Kuolemasta pitää puhua yhtä avoimesti kuin ruisleivästä"