Tasavallan presidentti Sauli Niinistö ja hänen puolisonsa Jenni Haukio ovat jatkaneet tänään valtiovierailuaan Islannissa.
Päivän päätteeksi Niinistö piti mediatilaisuuden, jonka aikana hän vastasi suomalaisten tiedotusvälineiden kysymyksiin.
Niinistö kommentoi lehdistötilaisuuden aluksi mahdollista tulevaa Nato-yhteistyötä Islannin kanssa.
Niinistö uskoo, että kaikki Pohjoismaat löytävät hyvin yhteisen sävelen ja että Islannista saadaan hyvä kumppani tähän yhteistyöhön.
Lue lisää: Sauli Niinistö ja Jenni Haukio tutustuvat ilmastonmuutoksen vaikutuksiin Islannin jäätiköllä
– Ei tehdä mitään pohjoista blokkia, vaan olemme rakentavia jäseniä, Niinistö kuvailee mahdollista tulevaa yhteistyötä.
Niinistö kuitenkin korostaa, että ennen kuin aletaan keskustelemaan Nato-jäsenyyden mukanaan tuomien sotilastoimien yksityiskohdista, katsotaan liittymisprosessi loppuun.
Turkin kanssa käyty paljon keskusteluita
Niinistö kertoo keskustelleensa paljon Turkin presidentti Recep Tayyip Erdoganin kanssa Suomen Nato-jäsenyyden hyväksymisestä ja että selvittämättömiä asioita hänen kanssaan on hyvin vähän.
