Jarkko Niemisen kenraaliharjoitus tenniksen Ranskan avoimiin ei sujunut aivan täydellisesti, sillä Düsseldorfin turnauksen finaalista käteen jäi tappio massaspesialisti Juan Monacolle.
- Tennis on siitä reilu peli, että parempi voittaa. Tänään on turha itkeä, sillä vastustaja oli sen verran parempi. Ottelu oli voitettavissa, sillä molemmat erät olivat tiukkoja ja niissä oli monta tiukkaa "geimiä", Nieminen kävi läpi otteluaan MTV3:lle.
Pitkään ei Nieminen ehdi lepäämään laakereillaan, sillä hän siirtyy jo lauantai-iltana Pariisiin, jossa käynnistyy sunnuntaina massakenttäkauden huipentava Ranskan avoin mestaruusturnaus. Nieminen kohtaa maanantaina Roland Garrosilla isäntämaan Paul-Henri Mathieun.
Nieminen kertoo pelituntumansa olevan parhaassa terässä.
- Tämä viikko antoi paljon itseluottamusta, kun ylsin ensimmäistä kertaa kymmeneen vuoteen massakisan finaaliin.
- Massakausi on ollut yksi parhaista, mitä olen ikinä pelannut, Nieminen sanoi.
Düsseldorfin turnaus ei ole Niemisen ainoa nappisuoritus punaisilta kentiltä tänä vuonna, sillä Monacon masters-turnauksessa hän eteni kahdeksan joukkoon pudoten lopulta maailmanlistan ykköspelaajalle Novak Djokovicille.
- Jo Monacon kisa antoi hirveästi itseluottamusta. Olosuhteet siellä ovat aika lailla samanlaiset kuin Pariisissa ja siellä kaatui muutama tosi kova pelaaja, Nieminen kertasi.
Nieminen niskan päällä vertailussa
Ainakin paperilla Ranskan avointen avauskierroksen vastustaja Paul-Henri Mathieu sopii Niemiselle. Suomalainen johtaa kaksikon kohtaamisia voitoin 4-1. Mathieu sai ainoan voittonsa luovutuksella neljä vuotta sitten.
- Olisi voinut tulla paljon pahempi vastus, mutta myös monta helpompaakin. Kun ei ole itse sijoitettu, niin ei voi valittaa. Arpa olisi voinut heittää vastaan Nadalin tai Djokovicinkin heti kärkeen, Nieminen muistutti.
