Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Posketon avausottelu: Jopa Rafael Nadal kauhisteli arpaonneaan Ranskan avoimissa

Alexander Zverev ja Rafaal Nadal kohtaavat taas Pariisissa. Kuva kahden vuoden takaisen turnauksen välierästä.
Alexander Zverev ja Rafaal Nadal kohtaavat taas Pariisissa. Kuva kahden vuoden takaisen turnauksen välierästä. Ibrahim Ezzat/NurPhoto
Julkaistu 27.05.2024 10:50

MTV URHEILU – Reuters

Rafael Nadalin arpaonni tenniksen Ranskan avoimissa osoittautui hävyttömän huonoksi, sillä hän joutuu kohtaamaan Grand Slam -turnauksen avauskierroksella Alexander Zverevin maanantaina. 

37-vuotias Nadal, joka pelaa hyvin todennäköisesti uransa päätöskautta, on kärsinyt sitkeistä loukkaantumisista, jotka estivät hänen osallistumisensa myös vuodentakaisiin Ranskan avoimiin. Samalla hänen rankinginsa maailmanlistalla on pudonnut 275. sijalle.  

LUE MYÖS: Harri Heliövaara turnausvoittoon Ranskassa – näin paljon palkintorahaa

Nyt hän palaa suosikkiturnaukseensa, jonka hän on voittanut ennätykselliset 14 kertaa. Haaste on heti valtava, kun vastassa on turnauksen 4. sijoitettu Zverev, joka valloitti Rooman Masters-turnauksen massapinnoitteella reilu viikko sitten.

– Avausottelu ei ole ideaali, sillä olin valmistautunut tällaiseen myöhemmässä vaiheessa turnausta, mutta nyt kävi näin. Minun pitää olla valmis heti alusta alkaen. Saa nähdä, Nadal pyöritteli. 

Kaksikko kohtasi turnauksen välierässä kaksi vuotta sitten. Tuolloin Zverev joutui keskeyttämään pelin nilkkavamman takia, ja espanjalainen eteni lopulta Ranskan avointen mestariksi. 

Alexander Zverev loukkasi nilkkansa vakavasti Ranskan avoimissa kesällä 2022. Rafael Nadal jännitti takana.Alexander Zverev loukkasi nilkkansa vakavasti Ranskan avoimissa kesällä 2022. Rafael Nadal jännitti takana.2022 Getty Images

Zverev hakee edelleen uransa ensimmäistä Grand Slam -voittoaan. 

– Halusin todella kohdata hänet (Nadalin) täällä. En haluaisi pelata häntä vastaan heti avauskierroksella, vaan ehkä välierässä tai finaalissa. 

– Mutta hän ei ole täällä sijoitettu pelaaja, joten näin tämä menee. Uskon, että olemme molemmat valmiita kovaan taisteluun., Zverev summasi. 

Lisää aiheesta:

Rafael Nadal nuiji Björn Borgin pojan: "Valtava kunnia"Rafael Nadal jätti hyvästit suurturnauksessa? – "Tämä ei ole minun hetkeni, vaan Rafan hetki"Rafael Nadal joutui hurjaan tilanteeseen: "Tämä ei ole hyvä uutinen"Emil Ruusuvuori hyppää suureen tuntemattomaan Wimbledonissa – uusi vastustaja ja outo alustaRafael Nadal etenee kohti saavuttamatonta tavoitetta – kuittasi paikan mestaruusturnauksen välieräänFedereriltä shokkitappio villikorttilaiselle – maailmanlistan kärkipaikka lipeää käsistä
Ranskan avoimetTennisUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ranskan avoimet
  • 8.6.21:58
    Tennis

    Historiallinen näytös Ranskan avoimissa! Carlos Alcaraz mestariksi uskomattomassa finaalissa

  • 7.6.19:30
    Tennis

    Coco Gauff voitti Ranskan avoimet – maailmanlistan ykkönen kaatui finaalissa

  • 7.6.16:31
    Tennis

    Grand slamin voittanut Oskari Paldanius: "Ei voi sanoin kuvailla fiilistä"

  • 6.6.17:56
    Tennis

    Suomalaispelaaja paineli finaaliin Ranskan avoimissa

  • 5.6.09:29
    Novak Djokovic

    Novak Djokovic teki vakuuttavaa jälkeä – hehkutti jo tulevaa huippuottelua: "Tätä suurempaa ei ole"