Huomisen Madridin huippukokouksen polttavin kysymys on Suomen ja Ruotsin Nato– jäsenyysprosessin eteneminen.
Turkin presidentti Recep Tayyip Erdoğan on asettanut Suomen ja Ruotsin Nato– jäsenyydelle kapuloita rattaisiin syyttämällä Suomea ja Ruotsia terrorismin tukijoiksi.
Eteneekö jäsenyysprosessi huomisessa Naton Madridin huippukokouksessa?
– Odotukset ovat ainakin korkealla, toteaa MTV Uutisten Eurooppa–kirjeenvaihtaja Heikki Piuhola.
Tunnelmat ovat kuitenkin epävarmat. Suomen presidentti Sauli Niinistö totesi aikasemmin tänään, että tilanne Suomen Nato-jäsenyyden suhteen näyttää jonkin verran paremmalta, mutta ei lähde ennustamaan minkäänlaisia sopimuksia.
Lisäksi Niinistö kommentoi, kuinka he tulevat ”katsotaan pohjamutia myöten, mistä tässä on kysymys.”
Lue lisää: Tältä näyttää Nato-viikon aikataulu – Madridin huippukokous vauhtiin tiistaina
Ruotsilla optimistisempi ote
Ruotsissa annettiin lupaavampia kommentteja.
– Toisaalta Ruotsin pääministerin kommentti tämänpäiväisistä neuvotteluista Brysseleistä oli optimistinen, toteaa Piuhola.
Ruotsin pääministeri Magdalena Andersson luonnehti tämänpäiväistä keskustelua Erdoğanin kanssa rakentavaksi.
– Arvioisin itse näin, että on mahdollisuuksia, että mennään ratkaisevasti eteenpäin, mutta tilanne voi myös pysyä jumissa, sanoo Piuhola.
Eurooppa-kirjeenvaihtaja arvioi, että jos edistystä ei synny, päätökselle syntyy aikalisä.
Lue lisää: Toteutuuko Suomelle läpimurto Nato-jäsenyydessä? – "Viikko pari sitten täysin mahdotonta"
Sisäpoliittista tavoittelua?
Aikalisällä Piuhola viittaa Turkin sisäpoliittisiin tavoitteisiin, jotka monen asiantuntijan mukaan ovat syy Turkin jarruttelulle.
–Silloin mennään kohti Turkin vaaleja.
Erdoğanin on arveltu Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyyden vastustamisellaan saavan näkyvyyttä ja kannatusta tulevissa vaaleissa.
Presidentin suosio on ollut laskussa etenkin Turkin talouskriisin vuoksi viime vuosina. Erdoğanin arvellaan vetoavan vaaleissa liikkeillään etenkin Turkin oikeistokonservatiivisiin äänestäjiin. Tämä on näkynyt muun muassa ankarampana suhtautumisena kurdeihin.
