Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nämä ovat kriittiset sähkönkäyttöpaikat Suomessa – ministeriön listalla muun muassa poliisi ja pelastustoimi, sairaalat, vankilat ja liikenne

2:08Suomen suurin huoli tulevana talvena on sähkön riittävyys ja sen hintaSuomen suurin huoli tulevana talvena on sähkön riittävyys ja sen hinta:
Julkaistu 02.11.2022 13:31

MTV UUTISET–STT

Myös kriittisiksi sähkönkäyttäjiksi määritellyt toimijat vastaavat omasta varautumisestaan katkoksiin.

Kriittisiä sähkökäyttöpaikkoja ovat muun muassa poliisi- ja pelastuslaitokset, hätäkeskukset, sairaalat ja vankilat, ilmenee työ- ja elinkeinoministeriön ehdotuksesta. Näiden lisäksi listalla ovat muun muassa kansainväliset lentokentät, liikenteen keskeiset valvomot ja ulkomaan kaupan kannalta keskeiset satamat.

Kriittisillä paikoilla tarkoitetaan paikkoja, joiden sähkönsaanti on ensisijaisesti turvattava myös sähköpulatilanteessa, jolloin sähkönjakelua aletaan rajoittaa. Kantaverkkoyhtiö Fingrid on aiemmin varoittanut, että mahdollisen sähköpulan vuoksi suomalaisten tulee varautua tulevana talvena korkeintaan kahden tunnin sähkökatkoihin.

Kriittiset sähkönkäyttöpaikat on tarkoitus määrittää asetuksella, jonka valmistuttua verkkoyhtiöt velvoitetaan päivittämään varautumissuunnitelmansa.

Ehdotuksen mukaan kriittisiä paikkoja ovat myös vesihuoltolaitosten ja kaukolämmön keskeisimmät kohteet sekä sähköntoimituksen jatkumisen tai palauttamisen kannalta välttämättömät kohteet. Lisäksi listalla ovat muun muassa viranomaisviestinnän tukiasemat ja konesalit, muiden viestintäverkkojen keskeisimmät kohdat sekä yhteiskunnan johtamisen kannalta keskeiset valtion viranomaiset sekä kuntien johtokeskukset ja evakuointikeskukset.

Tärkeysjärjestystä ei määritelty

Ministeriön ehdotuksessa todetaan, ettei kriittisiä sähkönkäyttöpaikkoja ole listattu siihen tärkeysjärjestyksessä. Määrittely ei myöskään tarkoita, ettei kyseisen toimijan sähkönsaanti voisi joissain tilanteissa katketa. Ministeriö muistuttaakin, että myös kriittisiksi sähkönkäyttäjiksi määritellyt toimijat vastaavat omasta varautumisestaan katkoksiin.

Ehdotuksen mukaan luokittelu tulee kuitenkin huomioida sähköverkonhaltijoiden varautumissuunnitelmissa. Verkkoyhtiöt velvoitetaan myös määrittelemään muiden sähkönkäyttöpaikkojen etusijajärjestys.

Ministeriön ehdotus lähtee seuraavaksi lausuntokierrokselle, joka kestää marraskuun puoliväliin saakka. Asetuksen on tarkoitus tulla voimaan marraskuun lopulla.

Lisää aiheesta:

Fingrid: Sähköjen katkaisu kuluttajilta on vasta viimeinen vaihtoehto sähköpulassaVain murto-osalla kunnista suunnitelma sähkökatkoja varten: "Varautumisessa on parantamisen varaa"Saarikko: Baltic Connector -kaasuputken turvallisuustoimia on vahvistettuFingrid voi määrätä talvella kahden tunnin sähkökatkoja – "On mahdollista, että tilanne syntyy minuuteissa"Keitä ovat kriittisillä aloilla työskentelevät vanhemmat, jotka saavat viedä lapsensa kouluun – Kyse on kymmenistä tuhansista työntekijöistä: Ministeriö koostaa ammateista listaa Isoja eroja kuntien varautumisessa sähkökatkoihin - kriittiset kohteet turvataan ensin
SähköSähkökatkotPoliisiPelastuslaitosSairaalat ja hoitolaitoksetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sähkö
  • 24.10.06:15
    Helsinki

    Helsingissä ällistyttävä poraushanke: Lämmitystä kokonaiselle sairaala-alueelle

  • 22.10.16:21
    Espoo

    Voro aiheutti ison sähkökatkon Espoossa

  • 20.10.16:31
    Turvallisuus

    Työntekijä sai hengenvaarallisen sähköiskun, kun nostopuomi osui voimalinjaan – virolaisyritykselle tuomio

  • 17.10.09:25
    Mökkeily

    Näin laitat mökkisi talvikuntoon – katso vinkit optimilämpötilaan ja kosteudenpoistoon

  • 15.10.00:01
    Päästöt

    Etla: Kasvihuonekaasujen päästöt vähenevät, suurimmat päästöt nyt liikenteestä ja maataloudesta