Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nämä ammatit kärsivät pahiten työvoimapulasta – terveys- ja sosiaaliala hallitsee murskaavasti listaa

3:12Tietoevry palkkaa tänä vuonna 500 uutta työntekijää – näin huutava on teknologiateollisuuden työvoimapulaViime viikolla uutisoitiin teknologia-alan työvoimapulasta.
Julkaistu 27.09.2021 09:00
Toimittajan kuva

Ossi Rajala

ossi.rajala@mtv.fi

OssiRajala

Työ- ja elinkeinoministeriön tuoreen ammattibarometrin mukaan Suomessa on huutava pula erityisesti sairaanhoitajista, lähihoitajista ja lääkäreistä. Ylitarjontaa on puolestaan sihteereistä, toimittajista, painajista sekä taide- ja kulttuurialan asiantuntijoista.

Sosiaali- ja terveysalan työvoimapula hallitsee työ- ja elinkeinoministeriön ammattibarometria.

Barometrin mukaan vaikein tilanne on sairaanhoitajien, lähihoitajien, sosiaalityön erityisasiantuntijoiden, yleislääkärien, erikoislääkärien, lastentarhanopettajien, puheterapeuttien, hammaslääkärien ja psykologien rekrytoinneissa.

Pula-ammattien viidentoista ammatin kärkipäässä olevista kaksi kolmasosaa on terveys- ja sosiaalialalta, mutta listalla on toki muitakin ammatteja.

– Top-15 -listalle ovat jälleen nousseet terveydenhuollon ja sosiaalialan ammattien ulkopuolelta toimisto- ja laitossiivoojat sekä pidemmän aikaa listalta poissa olleet hitsaajat ja kaasuleikkaajat, barometrissa kirjoitetaan.

Työvoimapula-ammatteja on barometrin mukaan syksyllä 2021 yhteensä 49.  Määrä on noussut, koska vielä keväällä arvioidusta runsaasta 200 ammatista 37 oli työvoimapula-ammatteja. 

Ylitarjonta laskussa

Työvoiman ylitarjontalistalla muutokset ovat olleet vähäisiä. Ylitarjontaa työvoimasta on yleisesti yleissihteerin ammatissa.  Ylitarjonnan top 15 -listalle ovat jälleen nousseet taide- ja kulttuurialan asiantuntijat sekä kuvataiteilijat.

Muita ylitarjonta-ammatteja ovat muun muassa toimittajan, painajan, vaatturin, matkatoimistovirkailijan, yhteiskunta- ja kulttuuritutkijan sekä kirjastotyöntekijän ammatit.

Ylitarjonta on vähentynyt hotellin vastaanottovirkailijoiden sekä tieto- ja viestintäteknologian asentajien osalta.

– Ylitarjonta-ammatteja oli arvioidusta noin 200 ammatista nyt 30.  Ylitarjonta-ammattien määrä on hieman laskenut.  Vuotta aikaisemmin syksyllä ylitarjonta-ammatteja oli 34.  Työvoiman ylitarjontaan korona ei ole merkittävästi vaikuttanut, barometri kertoo.

Työvoimapalveluista apua alle kolmannekselle

Työ- ja elinkeinoministeriö on selvittänyt myös sitä, kuinka moni työvoimapalveluihin osallistunut on työllistynyt kolmen tai kuuden kuukauden jälkeen palvelun päättymisestä.

Tiedot ovat vuodelta 2019 eli ennen koronapandemiaa.

Kolmen kuukauden kuluttua palvelujen päättymisestä avoimille työmarkkinoille sijoittuneita oli vuonna 2019 keskimäärin 26 prosenttia.

Noin 30 prosenttia oli avoimilla työmarkkinoilla kuuden kuukauden kuluttua palvelun päättymisestä.

Työvoimapalveluita on monia erilaisia ja niiden tehoissa on havaittu eroja.

– Työssäkäyntitilaston aineisto osoittaa, että lyhyen aikavälin työllistymisen kannalta parhaita työvoimapoliittisia palveluita ovat vuonna 2019 olleet työllistämiset starttirahalla, vuorotteluvapaasijaisuudet sekä opiskelu työttömyystuella, selvityksessä todetaan.

– Vastaavasti työllistymisen kannalta heikompia ovat olleet kuntouttava työtoiminta, valmennukset, kokeilut sekä opiskelu kotoutumistuella, selvitys lisää.

Esimerkiksi kuntouttavalla työtoiminnalla ei tosin ensisijaisesti pyritä nopeaan työllistymiseen vaan usein ennemmin työkyvyn parantamiseen.

Lisää aiheesta:

Työvoimapula ei enää jatka kasvuaan – rekrytointiongelmat keskittyvät kuntatöihinNäissä ammateissa on huutavin pula työntekijöistä – löytyykö oma alasi listalta?Oletko työtä vailla? Näillä aloilla avoimia työpaikkoja piisaa: Hoitoalan lisäksi myyjille on nyt kysyntää – rakennusala kaipaa osaavia johtajiaYhä useampi ammatti kärsii työvoimapulasta – näillä aloilla kysyntä on kovinta!Työttömyys on Suomessa vähentynyt, mutta ylitarjontaakin on – katso lista, miltä aloilta töitä löytyy nyt helpoitenTyövoimabarometri paljastaa: Näistä ammattilaisista pulaa – sihteereistä taas ylitarjontaa
TyöllisyysTyönhakuKotimaaTerveys ja hyvinvointiSosiaalipalvelut

Tuoreimmat aiheesta

Työllisyys
  • 2.11.06:56
    Koulutus

    Uuteen ammattiin opiskelusta 2 400 euron kuukausipalkka? Saana kertoo, miten se on mahdollista aivan helposti

  • 29.10.14:39
    Työttömyys

    Professori: Kuntien sakkomaksut valtiolle pitäisi lopettaa – rahat työllistämiseen

  • 29.10.11:47
    Työelämä

    Useampi kuin joka kolmas nuori harkitsee muuttoa ulkomaille työn perässä, kysely paljastaa

  • 26.10.05:00
    Työttömyys

    Asiantuntija: Työttömyyden hinta repesi jo 11 miljardiin – hallitukselle pikainen vaatimus

  • 21.10.18:16
    Työttömyys

    Työttömyyden kasvu pysähtyi syyskuussa – "Jonkinlaista toivoa on"