Kysyimme 8. maaliskuuta vietettävän naistenpäivän kunniaksi, ketä suomalaista naista AVAlaiset arvostavat. Nämä neljä rautaista naista pääsivät kärkisijoille!
Kansainvälistä naistenpäivää vietetään perjantaina 8. maaliskuuta 2013. Halusimme tietää, ketä suomalaista naista AVAlaiset arvostivat ylitse muiden esimerkiksi poliittisten saavutuksien, kunnioitettavan elämäntyön tai raikkaiden ajatuksien vuoksi.
Näitä naisia suomalaiset arvostavat:
1. Tarja Halonen (noin 14 prosenttia)
"Tarja Halonen on kansainvälisesti arvostettu naisten aseman parantamisen puolestapuhuja."
"Tarjan olo presidenttinä valoi minuun uskoa naiseuteen. Ei tarvitse olla mies tehdäkseen suuria asioita! Onneksi elämme näin tasa-arvoisessa maassa. Ihana nainen :)"
2. Aira Samulin (noin 12 prosenttia)
"Aira Samulin. Tämä tähti ei sammu ikinä. Valaa energiaa nuorempiinsa ja muistuttaa ulkonäöllään pitämään huolta itsestään. Teräsmimmi, joka ei näytä päivääkään päälle 50-vuotiaalta!"
3. Eva Wahlström ja Kirsti Paakkanen (kummatkin noin 7 prosenttia)
"Eva Wahlström. Aina iloinen ja pirtsakka, ja voi sitä sisun määrää!"
"Kirsti Paakkanen. Mieletön bisnesvaisto! Sisukas ja varmasti johdonmukainen ja tasapuolinen johtaja ollut alaisilleen. Hän nosti Marimekon jaloilleen ja teki tunnetuksi maailmalla. Vaikka on jo iäkäs, niin edelleen edustaa aina tyylikkäänä ja huoliteltuna! Yksi Linnan itsenäisyyspäivän juhlien merkittävimpiä henkilöitä! Ja vielä kaiken lisäksi: hyvä maku automerkin suhteen! :) Ehdottomasti yksi idoleistani!"
"Kirsti Paakkanen, koska hän sai pidettyä kansainvälisestikin tunnetun Marimekon kasassa ja elinvoimaisena."



