Suurimmissa kaupunkikeskustoissa asunnoista pyydetään yhä lähes poikkeuksetta tuntuvasti enemmän kuin mitä toteutuneet kauppahinnat ovat olleet. Kiinteistövälitysjohtajien mielestä hyvissä kohteissa, hyvällä sijainnilla korkeat pyyntihinnat ovat perusteltuja, osassa kohteista taas täysin epärealistisia.
Suurten kiinteistövälitysketjujen Kiinteistömaailman ja Huoneistokeskuksen toimitusjohtajat näkevät kiinteistömarkkinan rauhoittumisen tuoneen hintapyynnit yleisesti terveemmälle tasolle, vaikka ylilyöntejä on yhä havaittavissa.
– Meillä on voimakkaasti kasvava joukko asuntoja, jotka ovat vuodesta toiseen myynnissä. Niitä ei vain yksinkertaisesti haluta, mutta omistaja ei usko, että kiinnostus herää, jos hintapyyntö olisi kohdallaan. Näyttää epätodennäköiseltä, että ne menevät myyntiin ollenkaan. Valitettavasti ihmisillä on tapana ajatella, että pyydetään suurta hintaa, mutta ei mietitä lainkaan, kiinnostaako se asunto liian kalliina ketään, miettii Kiinteistömaailman toimitusjohtaja Seppo Hämäläinen.
Huoneistokeskuksella asuntokaupat 10 suurimmassa kaupungissa ovat laskeneet viime vuodesta noin viiden prosentin luokkaa. Hyville kohteille on yhä ostajansa, mutta ylihinnoitellut, usein isokokoiset ”remonttipommit” jäävät käsiin.
– Nyt markkinahintataso on alkanut löytyä ja myyjät ja ostajat alkavat olla samalla karttalehden sivulla tässä asiassa. Tervehtymistä on selvästi tapahtunut. Toki on joitakin yksittäisiä tapauksia, useampiakin, joissa pyydetään edelleen ylisuurta hintaa, toimitusjohtaja Antti Asteljoki Huoneistokeskuksesta toteaa.
Uudisrakentaminen nostaa hintaa
Kaupunkien keskusta-alueilla hintapyynnit ovat yhä monin paikoin huomattavasti korkeammalla kuin mitä asunnoista on alueella maksettu kuluneen vuoden aikana. Esimerkiksi Helsingin 00100-postinumeroalueella asunnoista pyydetään keskimäärin lähes tuhat euroa neliöltä enemmän kuin mitä toteutuneet kauppahinnat ovat olleet.
– Alueelle on pari vuotta rakennettu voimakkaasti uudistuotantoa, mikä nostaa sitten myös vanhan asunnon markkinaa siinä mukana ylös. Hintakehityksen mukana tulee myös toiminnallisuutta siihen markkinaan, mikä on erittäin positiivinen asia, Asteljoki sanoo.
