Näistä paikoista löytyvät vahvimmat Suomi-populaatiot maailmalla
Espanjan Aurinkorannikko vetää tunnetusti suomalaisia muuttolintuja puoleensa. Maailmalta löytyy muitakin paikkoja, joihin suomalaiset ovat asettuneet aloilleen sankoin joukoin.
Espanjan suosiota maastamuuttajien keskuudessa ei käy kieltäminen. Neuvontapäällikkö Hanne Lehtonen Suomi-Seurasta kertoo, että Espanjassa on vakituisesti kirjoilla noin 2 000−3 000 suomalaista. Lisäksi maassa asuu osan vuodesta parikymmentätuhatta suomalaista.
− Suomalaisia on erityisesti Fuengirolan kaupungissa Costa del Solissa sekä Torreviejassa Costa Blancalla, Lehtonen kertoo.
Suomalaisia on pesiytynyt myös muihin Euroopan maihin. Länsinaapurimme Ruotsi on ollut aina ja on edelleen suosittu maa. Myös Turkki, erityisesti Alanyan kaupunki, houkuttaa suomalaisia.
Thaimaa nousussa
Kaukomaista Yhdysvaltojen Florida tuo monelle mieleen aurinkoisia päiviä viettävät suomalaiseläkeläiset. Mielikuva pitää Hanne Lehtosen mukaan paikkansa.
− Suomalaisten määrä Floridassa on vähentynyt siitä, mitä se oli aikanaan, mutta kyllä siellä on edelleen paljon meikäläisiä. Floridaan ollaan suuntautumassa jatkossa luultavasti yhä enemmän.
− New Yorkiin lähtee taas nuorempaa porukkaa, Lehtonen lisää.
Thaimaan-matkailun myötä maa on nostanut päätään myös maahanmuuttokohteena. Erityisesti pääkaupunki Bangkokista löytyy suomalaisia.
Paluumuutto vilkasta
Suomi-Seura auttaa ulkomaille muuttoa suunnittelevia monenlaisissa asioissa. Apua kaivataan erityisesti käytännön asioihin.
− Mitä tapahtuu sosiaaliturvalle, kun poistuu Suomesta, miten verotus hoituu, entä auton vieminen ulkomaille? Myös kouluista, erityisesti Suomi-kouluista, kysellään, Lehtonen kertoo.
Suomalaisten halukkuus muuttaa ulkomaille on pysynyt suhteellisen samana. Sen sijaan vastakkainen ilmiö, paluumuutto, näkyy juuri nyt voimakkaana.
− Esimerkiksi Saksassa ja Italiassa on paljon suomalaisia, ja näistä maista palataan tällä hetkellä takaisin Suomeen aika paljon. Paluumuuttajissa on runsaasti naisia, erityisesti keski-ikäisiä, jotka ovat kenties menneet ulkomailla naimisiin ja avioeron myötä haluavat takaisin Suomeen.
Studio55.fi/Jenni Kokkonen
Uusimmat
-
08:22
Orpo: Yksityistä sektoria tarvitaan vahvemmin mukaan soteen: ”Mikään kapasiteetti ei riitä julkisessa” – suora lähetys käynnissä
-
08:18
Inflaatio hidastui toukokuussa – ruoka kallistui eniten
-
07:54
Florida Panthersin yllättämä NHL-seura palkkasi uuden seurapomon
-
07:21
Sauli Niinistö matkaa Brasiliaan ja tapaa maan presidentin
-
07:01
Suomen tuntematon urheilusuuruus palaa maajoukkuepaitaan – "Jäämies" noussut lajilegendaksi maailmalla
-
06:57
Venäjä jatkoi ilmaiskuja Kiovaan, kolmen ihmisen kerrotaan kuolleen – MTV seuraa sotaa
-
06:55
Ismo Alangon bändikaverit tekivät aikoinaan Zen Cafén jäsenille festarikepposen: "Siitä tuli kallis lasku"
-
06:45
Millaiset tekijät vaikuttavat koiran luonteeseen? Rotu ei määritä kaikkea
-
06:39
Sevilla palasi taas Eurooppa-liigan valtiaaksi – pettynyt Jose Mourinho kohahdutti tempullaan
-
06:30
Hyundai-pomolta maukas viesti Teemu Suniselle? "Tärkeä osa tiimiämme nyt ja tulevaisuudessa"
-
06:08
Asiantuntija ei usko puheisiin "Putinin kokin" vallankaappausaikeista: "Hän ei ole sotapäällikkö"
-
06:01
SM-liigan sensaatiomestari turmion tiellä: Johtoporras pakenee ja pelaajat välttelevät – Sihvonen: "Ei kenenkään käsissä"
-
06:00
Kesän leväennuste: Lämmin ja tyyni sää voi kasvattaa sinileväkukinnat voimakkaiksi
-
05:44
Ravintola-ala: Valtaosa ulkomaisista työntekijöistä tienaa alle 1 600 euroa – tässä syy
-
05:34
Yksityisen sosiaalipalvelualan lakko laajenee tänään
-
05:33
Kolmevuotias lapsi rimpuili rattaissa, äiti läimi avokämmenellä, kiroili ja karjui – sivullinen soitti hätäkeskukseen
-
05:20
Edustajainhuone hyväksyi Yhdysvaltain velkakaton nostamista koskevan sopimuksen
-
22:43
EU-parlamentti haluaa estää Unkarilta EU-puheenjohtajuuden ensi vuonna – "Viktor Orban näyttää yhä elävän kuvitelmassa..."
-
22:32
Onko sähköpotkulaudoilla ikärajaa?
-
22:14
Hallitusneuvottelujen sopua ulko- ja turvallisuuspolitiikasta hiertää enää kiista kehitysyhteistyön leikkauksista
-
Lataa lisää