Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Nainen vainosi pankinjohtajaa – ramppasi miehen kotipihalla, luikahti asuntoon ja esitteli paljaita rintojaan

Eräällä kerroista nainen onnistui pääsemään pankinjohtajan asuntoon, jossa esitteli tälle rintojaan.
Eräällä kerroista nainen onnistui pääsemään pankinjohtajan asuntoon, jossa esitteli tälle rintojaan.Lehtikuva
Julkaistu 20.10.2017 13:03
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Varsinais-Suomen käräjäoikeus tuomitsi 33-vuotiaan naisen länsisuomalaisen pankinjohtajan vainoamisesta.

Tuomion mukaan nainen toistuvasti seurasi, tarkkaili, otti yhteyttä ja muuten vainosi pankinjohtajaa viime vuoden elokuun ja joulukuun välisenä aikana. Toiminta oli omiaan aiheuttamaan miehessä pelkoa ja ahdistusta.

Kielloista huolimatta nainen muun muassa tuli noin 50 kertaa miehen kodin pihalle, soitti ovikelloa tai koputti oveen ja oleskeli pihalla. Naista ei kuitenkaan päästetty sisälle. Eräällä kerralla nainen kuitenkin tuli lukitsemattomasta ulko-ovesta sisälle asuntoon ja näytti miehelle paljaita rintojaan. Hän oli myös kolme kertaa tullut tämän työpaikalle tavatakseen hänet.

– (Naisen) on ainakin jossain määrin täytynyt ymmärtää tekonsa tosiasiallinen luonne ja oikeudenvastaisuus. Annettuja sakkoja on kuitenkin kohtuullistettu naisen terveydentilan johdosta, käräjäoikeuden tuomiossa todetaan.

Nainen tuomittiin vainoamisesta 28 päiväsakkoon, mikä tämän tuloilla tarkoitti 1092 euroa.

Tapauksesta kertoi aiemmin Iltalehti.

Rikos
Toimittajan kuva
Ville Eklund
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Vainoaja uhkasi alastonkuvien julkaisulla ja ampui ilmakiväärillä – "Ku oves avaat ni napsahtaa uudelleen"Mies tuijotteli ja seurasi ruokakaupan työntekijää yli vuoden – työntekijät kehittivät varoitusjärjestelmän vainoajan varaltaMies aikoi tappaa entisen avopuolisonsa – jahtasi vahingossa puukon kanssa väärää naistaSatoja kirjeitä, tuhansia soittoja ja viestejä – kolmekymppinen poika vainosi äitiään kolme vuotta ja kiristi rahaaNainen vainosi sosiaalityöntekijöitä vuosia – puheluita vuorokauden ympäri, naisen "ihastus" sai lahjaksi kukkia, karamelleja, viiniä ja puukonLähipiirissään kauhua kylvänyt mies tuomittiin vankilaan yhteensä 29 rikoksesta – sulki vanhempansa vasaralla uhaten olohuoneeseen

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 11:05
    Seksuaalirikokset

    "Näyteikkunamies" pervoili leluilla ikkunassa – teot näkyivät suoraan leikkipuistoon

  • 07:52
    Rikosepäilyt

    Poika puukotti kolmea tyttöä koulussa – oikeus antaa tuomion

  • 06:31
    Ampuma-aseet

    Itsetehtyä sarjatuliasetta kaupannut mies mokasi pahasti – parkkipaikalla odotti valeostaja

  • Eilen15:17
    Korkein hallinto-oikeus

    Milan Jaff ei saanut valituslupaa karkotuspäätökseensä

  • Eilen14:04
    Talousrikokset

    Oulun Bike’s Patrullenin perustaja pääsee tutkintavankeudesta – kiistää rikosepäilyt