Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nainen lähetti Trumpille tappavaa myrkkyä ja vaati vetäytymään vaaleista – joutuu vankilaan yli 20 vuodeksi

Julkaistu 17.08.2023 22:01

MTV UUTISET – STT

Yhdysvalloissa langetettiin torstaina lähes 22 vuoden vankeustuomio 55-vuotiaalle naiselle tappavaa myrkkyä sisältäneen kirjeen lähettämisestä silloiselle presidentille Donald Trumpille.

Ranskan ja Kanadan kaksoiskansalainen myönsi tammikuussa syyllistyneensä biologisten aseiden hallussapitokieltojen rikkomiseen. Nainen myönsi valmistaneensa erittäin myrkyllistä risiiniä kotonaan Kanadan Quebecissä syyskuussa 2020.

Oikeusministeriön mukaan nainen oli lähettänyt Donald Trumpille myrkkyä sisältäneen kirjeen, jossa hän uhkaavaa kieltä käyttäen vaati tätä vetäytymään tulevista vaaleista. Nainen oli lähettänyt myrkkykirjeet myös kahdeksalle viranomaiselle Texasiin, joita hän syytti vuonna 2019 tapahtuneesta pidätyksestään, ministeriö kertoi.

Kirjeiden lähettämisen jälkeen Yhdysvaltoihin pyrkinyt nainen pidätettiin rajanylityspaikalla, kun viranomaiset löysivät hänen autostaan aseita ja satoja ammuksia.

Lue myös: NBC News: Trumpin syytteistä päättäneen valamiehistön väitettyjä osoitteita julkaistu verkossa

Lisää aiheesta:

Trump määrättiin maksamaan kymmenien miljoonien jättikorvauksetTrump kiisti syytteet vaalirikoksista GeorgiassaMies tekeytyi Donald Trumpiksi ja huijasi satoja – näin juoni sosiaalisessa mediassa onnistuiTrumpille osoitetun myrkkykirjekuoren lähettämisestä pidätettiin nainen YhdysvalloissaTällainen on presidentti Trumpille lähetetty myrkkykirje – FBI tutkii myös seitsemää muuta samanlaista kirjettäPoliisi pidätti miehen epäiltynä myrkkykirjeiden lähettämisestä Donald Trumpille – 39 vuotiaalla merivoimien veteraanilla on rikostaustaa
Donald TrumpYhdysvallatRikosUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Donald Trump
  • Eilen19:59
    Yhdysvallat

    CNN:n mittaus: Trumpin kannatus laskenut

  • Eilen10:17
    Ukrainan sota

    Stubb väläyttää: Putin ja Zelenskyi voisivat tavata Etelä-Afrikassa

  • Eilen08:06
    Ukrainan sota

    Trump veti maton Ukrainan jalkojen alta

  • Eilen07:15
    Yhdysvallat

    Yhdysvallat ja Kiina taistelevat maailman herruudesta – ja Kiina voittaa

  • Eilen05:35
    Ydinaseet

    Trump: Kiina ja Venäjä tehneet salaisia ydinkokeita